Rostliny, které vaši zahradu ochrání před klíšťaty a blechami

                   

Tyto malé parazity nemá nikdo rád. Někteří lidé se jich dokonce bojí. Ohrožují vás i vaše domácí mazlíčky. Jsou navíc velkým problémem, protože přenáší závažná onemocnění. Teplé počasí a déšť jim prospívá, je tedy nejvyšší čas myslet na to, jak na žádného z nich nenarazit. S chemikáliemi jistě máte zkušenosti. Věděli jste ale, že existují i jiné triky, jak se jich zbavit?

Odpuzovače škůdců

Existují rostliny, které tyto parazity vyloženě odpuzují. Naopak lidé je zpravidla považují za prospěšné. Spojte tedy příjemné s užitečným a vysázejte je ve své zahradě. Uvidíte, že nevítané návštěvníky vyženete. Které rostliny to jsou?

  • Rozmarýn
  • Pelyněk
  • Česnek

Jak sami vidíte, nejde o nějak mimořádné exotické rostliny. Dost možná je už dávno na své zahradě máte. Jak co nejefektivněji docílit toho, aby paraziti zmizeli?

Vůně rozmarýnu

Kdo by neměl rád vůni této bylinky. Minimálně ji zná každá kuchař. Byli byste překvapení, kolik bylinek, které známe z kuchyně, se používá v přírodních repelentech. Vůně rozmarýnu je natolik silná, že ji paraziti neustojí. Otrhejte trošku rozmarýnu a posypte s ním okraje zahrady. Klíšťata ani blechy neprojdou dál. Rozmarýn navíc odpuzuje mouchy.

Pelyněk

Poněkud netradiční rostlina, který možná znáte jako ingredienci z absinthu. Z pelyňku si ale můžete uvařit i dobrý čaj. Jeho listy vydávají silnou vůni, která se ale parazitům vůbec nezamlouvá. Kromě klíšťat a blech pelyněk nesnesou ani molové. Tak proč si ho usušený nepověsit do skříně?

Česnek

Bez česneku by to v kuchyni ani nešlo. To, že je česnek dobrý na upíry, jste asi slyšeli. Věděli jste ale, že nevoní ani parazitům? Pokud v zahradě nechcete klíšťata ani blechy, rozdrťte stroužky česneku a vysypte je po okrajích pozemku. Česnek je možná trochu obtížný na pěstování, ale rozhodně se vám vyplatí ho na zahrádce vysadit.

Diskuze Vstoupit do diskuze
108 lidí právě čte
Autor článku

Markéta Kadeřábková

Do magazínu Chalupáři-Zahrádkáři pro Vás přispívám již třetím rokem, specializuji se na pokojové květiny, dekorace a zahradu. Jakékoliv připomínky mi můžete zaslat na [email protected]

Zobrazit další články