Šikovný trik pro hojné a dlouhé kvetení pivoněk, o kterém téměř nikdo neví

                   

Také na zahradě pěstujete pivoňky (Paeonia)? Jsou skutečně nádherné, avšak ne vždy nás obšťastní takovým množstvím květů, jaké bychom chtěli. A co tedy s tím? Stačí sáhnout do zahradní kůlny pro několik správných ingrediencí a dopřát jim přesně to, co potřebují. Uvidíte, že takové květy vám poté budou závidět všichni sousedé.

Začněte tím, že pivoňky zjara proberete k životu

Jakmile začnou ze země vykukovat první červené výhony, pak je nejvyšší čas ošetřit stávají trsy pivoněk tím správným způsobem. Všechna stařina musí pryč, ovšem byla by chyba ji vykopávat nebo stříhat. Jednoduše staré stvoly vykruťte a vyhoďte, nůžky se hodí jen pro případ problémů. Zároveň je třeba také nakypřit a uvolnit půdu kolem kořenů, to je totiž pro přísun vody a živin zásadní.

iZdroj fotografie: Pixabay

Doporučujeme okolo keřů udělat mělký příkop, který se zavlažováním pomůže. Ve vzdálenosti 20-25 centimetrů od posledního výhonu vytvořte mělkou rýhu do země (ale opatrně, abyste nepoškodili kořeny). Poté zalijte pivoňky 4-5 kýbly vody, a to je vše, co do zálivky tato rostlina potřebuje. Dále už by mělo následovat jen vhodné hnojení.

Dusičnan amonný a manganistan draselný umí divy

Budete potřebovat jednu lžíci dusičnanu amonného a asi třetinu čajové lžičky manganistanu draselného. Tyto složky hnojiva rozpusťte v deseti litrech vody a použijte jako hnojení pro pivoňky. Zalévejte na vlhkou půdu, nikdy ne na suchou, mohli byste totiž popálit kořeny. To ovšem není vše, nakonec půdu posypte dřevěným popelem. Dodá květinám důležité složky pro lepší vybarvení květů.

iZdroj fotografie: Pixabay
Zdroj fotografie: Pixabay

Poté vše ještě zasypte kvalitním kompostem. Ten lze do jisté míry použít i jako mulč. Do větší vzdálenosti od keřů pak můžete použít i hnůj, jenž se ovšem jako mulč nehodí. A pokud ho nasypete příliš blízko, riskujete popálení citlivých kořenů pivoněk. Po třech týdnech je pak čas na další organická hnojiva (s důrazem na draslík, fosfor a další důležité mikro i makro elementy).

Diskuze Vstoupit do diskuze
58 lidí právě čte
Autor článku

Věra Myslíková

Vyrůstala jsem v JZD, studovala botaniku a po revoluci jsem si otevřela malé rodinné květinářství. Ze zahradničení se stalo mé celoživotní hobby, o své zkušenosti se ráda podělím se čtenáři.

Zobrazit další články