Skalničky promění v nádheru i hromadu stavební suti

                   

Přelom března a dubna je vhodnou dobou pro založení nové skalky. Nejenže s ní zkrásní každá zahrada, ale navíc jsou skalničky velmi odolné, nenáročné a dokážou růst na nejrůznějších nehostinných podkladech. Pokud nám zahrádku hyzdí hromádka stavební suti po rekonstrukci domu, nemusíme se jí složitě zbavovat. Můžeme ji pokrýt přírodou.

Pro založení vlastní skalky je ideální podzim, aby si navršené kameny a hlína přes zimu stačily sednout. Nicméně ani na jaře to není nemožné, a pokud navíc máte ležet ladem nějakou tu hromadu suti, máte rozhodně výhodu. Ve skutečnosti však žádná roční doba není pro založení skalky vyloženě nevhodná, takže začít můžete, kdykoliv se vám zlíbí.

Miniaturní simulace hor

Skalka má ve skutečnosti simulovat horské prostředí, jehož součástí jsou skály, hlína i různé říčky. I když propracovaná skalka s potůčky může být krásnou představou, není nutné hned zpočátku cílit na takto vysoké mety a skutečně není nutné simulovat krkonošský ekosystém. Vystačíme si proto s navršenými kameny, do jejichž mezer a škvírek nasypeme zeminu.

Ideální je, pokud na tvorbu skalky použijete pouze jeden druh kamenů. Jednak to bude vypadat lépe a jednak i kvůli nárokům rostlin, z nichž některé vyžadují spíše kyselé prostředí, jiné neutrální či zásadité. Směs různých druhů hornin by tyto požadavky mohla snadno narušovat.

Příprava skalky vyžaduje čas

Ať už budete stavět skalku novou nebo využijete navršené kameny, které už vám na zahradě leží, v obou případech je nutné stanoviště před výsadbou náležitě připravit. Je dobré místo důkladně odplevelit. Není to sice bezpodmínečně nutné, nicméně skalničky prorostlé pampeliškou a pýrem nevypadají příliš vzhledně a později by se plevel likvidoval obtížně.

Pokud vytváříte skalku novou, do jejích základů umístěte zhruba 30 až 50 centimetrů silnou vrstvu drenáže, která zajistí bezproblémový odtok vody od kořenů skalniček. Do tohoto základu zasadíme jednotlivé kameny, jejichž druh ideálně přizpůsobíme své lokalitě. Kameny je možné také patinovat, a to tak, že jejich povrch potřeme vínem nebo bílým jogurtem. Tím povzbudíme růst řasy, která patinu vytváří.

Škvíry a mezery mezi navršenými kameny pak vyplníme zeminou, jejíž povrch pak ještě můžeme pokrýt štěrkem z použitých kamenů. Nejenže pak skalka lépe vypadá, ale zároveň se tím ochrání půda před vysycháním a přehříváním či naopak před erozí a odplavováním vodou.

Které rostlinky na skalku umístit?

Rostlin vhodných k osazení skalky je nepřeberné množství. Vybrat si můžeme jak z čistě okrasných květin až po užitečné léčivky. Použít můžeme třeba vonnou mateřídoušku, růžice netřesků, nebo třeba pryskyřníky, hořce, floxy nebo lomikámen. Počet druhů volíme dle velikosti skalky, aby se navzájem nevytlačovaly ze stanoviště. Trvalky lze vysazovat od března do listopadu, hlízy a cibulky se sázejí na podzim.

Diskuze Vstoupit do diskuze
126 lidí právě čte
Autor článku

Marcela Libušná

Jako bývalá majitelka prosperujícího zahradnictví a bývalého zemědělského podniku, přináším na náš web unikátní kombinaci praxe a teorie. Mé bohaté znalosti transformují zahrady našich čtenářů do oáz plných života a krásy.

Zobrazit další články