Sluneční hodiny zahradu ozdobí a mohou být i funkční

                   

Zajímavá dekorace i funkční prvek zahrady. To mohou být sluneční hodiny, které váš koutek přírody ozvláštní, pozvedne a dodá mu zvláštní nádech záhadnosti. Můžeme je vytvořit čistě se záměrem využít jen jeho dekorační funkce, nicméně pokud si s jejich výrobou chceme trochu pohrát, sestrojit funkční sluneční ukazatel času není ani pro laika nic nemožného. Výsledek vaší práce pak bude každý den těšit vás i vaše hosty.

Lidský a přírodní čas plynou rozdílně

Výroba slunečních hodin sama o sobě nijak náročná není. Nejobtížnější úkol spočívá ve správných výpočtech, na nichž záleží, zda budou hodiny ukazovat přesný čas, anebo ne. Proto k jejich sestavení nestačí prostě zapíchnout tyčku do země a nakreslit číselník. Tedy samozřejmě jen v případě, že hodiny nechcete jen jako dekoraci. Pak v podstatě stačí zvolit si materiál a design, který se vám bude líbit, a bez nároku na funkci je zkrátka umístěte tam, kde se vám budou líbit.

Pokud ale toužíte po funkčním modelu slunečních hodin, je nutné jednak zvolit stanoviště, které bude celodenně osvětlené sluncem a jednak budete muset podniknout náročnější měření a výpočty. Čas v přírodě plyne totiž jiným tempem, než jaké známe ze svých hodinek. Takový čas bývá označený jako rytmický, nicméně se skutečným plynutím času nemá mnoho společného. Abychom tak mohli sluneční čas synchronizovat s naším rytmickým, musíme provést výpočet rozdílu mezi nimi pomocí tzv. časové rovnice., jejíž hodnoty se v průběhu roku mění a je nutné je brát v úvahu i při odečítání času z hodin.

Správné umístění a orientace hodin

Skutečně funkční sluneční hodiny musejí být zkonstruovány přesně pro danou lokalitu a místo, kde mají stát. Proto ty sériově vyráběné téměř nikdy nebudou ukazovat přesný čas. Pokud toužíte po vlastních funkčních slunečních hodinách, v zásadě máte dvě možnosti. Buďto oslovíte se žádostí o jejich konstrukci odborníka, nebo si je postavíte sami. Veškeré potřebné návody a tabulky, z nichž je možné vypočítat úhly, náklony a vzdálenosti, jsou dostupné v odborných knihách věnovaných slunečním hodinám, které jsou dostupné ve většině větších knihoven, případně v dnešní době jsou k nalezení také na internetu. Pro správnou funkci hodin je potřeba vzít v úvahu polohu hodin, tzn. zda budou svislé, například na zdi, nebo vodorovné jakožto samostatně stojící předmět někde v prostoru zahrady. Dále je třeba zjistit přesný magnetický sever a jih, k čemuž nám ale obyčejný kompas nepomůže, neboť je jeho střelka ovlivněna blízkými kovovými předměty, o kterých víme i o kterých nevíme, jako hřebíky v zemi atd. Pro měření proto použijeme metodu indického okruhu, jejíž principy můžeme nalézt na internetu.

Diskuze Vstoupit do diskuze
111 lidí právě čte
Autor článku

Marcela Libušná

Jako bývalá majitelka prosperujícího zahradnictví a bývalého zemědělského podniku, přináším na náš web unikátní kombinaci praxe a teorie. Mé bohaté znalosti transformují zahrady našich čtenářů do oáz plných života a krásy.

Zobrazit další články