Staňte se úspěšným zahradníkem díky pár jednoduchým krokům

                   

Ovoce, zelenina i bylinky jsou nejlepší, když si je vypěstujete sami. Nejen, že vám více chutnají, ale také na nich díky tomu můžete ušetřit hodně peněz. Jejich pěstování přitom nemusí být nic složitého a zvládne to i naprostý začátečník. Ať už je vaše motivace pro pěstování vlastních surovin jakákoli, poradíme vám jednoduchý postup, díky kterému bude úspěšný skutečně každý.

Sedněte si a přemýšlejte

Chápeme, že jste myšlenkou na salát z domácích surovin nadšení, ale zpomalte. V klidu si sedněte a rozhodněte se, co konkrétně byste chtěli pěstovat. V úvahu byste měli vzít nejen velikost své zahrady, terasy nebo balkonu, ale také klimatické podmínky České republiky a své časové možnosti. A pochopitelně si sepište to, co rádi jíte vy i zbytek rodiny a víte, že vše spotřebujete. Co dál?

  • Zvolte to nejlepší místo (pro ovoce slunce, pro zeleninu klidně stín)
  • Velikost (menší či větší záhon, truhlíky nebo květník)

Bez základního nářadí se neobejdete

Nezáleží příliš na tom, jestli se rozhodnete pro truhlík na terase nebo obrovský záhon. Tak či tak potřebujete základní pomocníky, bez kterých to jednoduše nepůjde. Dle potřeby vždy volte ruční nebo větší nářadí. A myslete na to, že kovové varianty vydrží celou věčnost. Základen pro každé pěstování by měly být:

  • pro malý prostor: lopatka, hrabičky a motyčka,
  • pro větší prostor: motyka, rýč, lopata, hrábě, případně kolečko.

To je samozřejmě jen holý základ. Sami časem nejlépe zjistíte, co dalšího budete potřebovat. Venku to bude jistě zahradní hadice s přípojkou na vodu, v bytě naopak menší konev na zalévání. Stejně dobře ale často postačí větší hrnek nebo konvice na kávu.

Vždy se dobře informujte

Každá rostlina potřebuje něco trochu jiného. Předem si zjistěte, jakou půdu budete potřebovat a zda je vhodné používat také zálivku. V každém případě nezapomeňte přidat kvalitní kompost (z domácího vermikompostéru je nejlepší). Ten neuškodí ničemu, ať už se rozhodnete pro cokoli.

Podle zalévání byste měli také plánovat samotný záhon. Některé rostliny potřebují vláhy více, jiné méně a některé dokonce budou potřebovat i speciální výživnou směs. Myslete na to již při sestavování zahrady, abyste si příliš nekomplikovali život a nepřidělali práci.

Sklízejte včas a užijte si celý proces

Kromě úspory peněz a potěchy z domácího ovoce a zeleniny pro vás máme ještě jednu dobrou zprávu. Zahradničení pomáhá bojovat proti stresu a depresím. Propojení s přírodou a manuální práce, při které se díváte do zeleně, uklidňuje psychiku a zároveň zlepšuje úroveň stravy.

Na svou úrodu ovšem nesmíte zapomínat. Pravidelně ji kontrolujte a sbírejte ve chvíli, kdy dosáhne zralosti. Tehdy je totiž nejkvalitnější. Listovou zeleninu můžete sklízet postupně, rajčata, okurky a papriky podle jejich barvy a velikosti, fazole a hrách zase každých pár dní. Vždy se zeptejte, kdy je nejlepší daný druh sbírat a nezapomeňte vše co nejdřív sníst, anebo jinak zpracovat.

Diskuze Vstoupit do diskuze
150 lidí právě čte
Autor článku

Marcela Libušná

Jako bývalá majitelka prosperujícího zahradnictví a bývalého zemědělského podniku, přináším na náš web unikátní kombinaci praxe a teorie. Mé bohaté znalosti transformují zahrady našich čtenářů do oáz plných života a krásy.

Zobrazit další články