Tajemství dokonale rozkvetlých petúnií, které budou chloubou vaší zahrady

                   

Petúnie patří mezi ty zahradní květiny, které vypadají dobře snad všude. Ať už se vyjímají ve velkých závěsných květináčích, nebo zdobí parapet na okně. Jejich jasné květy totiž vyniknou na jakémkoliv místě. Jak ale dosáhnout toho, aby tyto rostliny kvetly bujně a krásnými velkými pestrobarevnými květy? Návod je jednoduchý a my pro vás máme několik snadných fíglů, díky kterým vaše petúnie pokvetou tak, jako snad nikdy předtím.

Petúnie – chlouba zahrady

Petúnie patří mezi velmi oblíbené zahradní květiny, neboť jejich květy jsou opravdu krásně tvarované, elegantní a každému prostoru dodají ten správný šmrnc. Navíc jejich škála barevnosti je vskutku opravdu široká. Sehnat se dají nejrůznější tuzemské i zahraniční odrůdy ve všech možných barvách od bílé, přes žlutou, světle růžovou, až po tmavě růžovou, rudou, fialovou a nachově modrou. Inu, vybere si nejspíš každý a kombinovat si je může dle libosti. Jak ale dosáhnout, aby byl kýžený efekt krásných květů opravdu naplněn?

iZdroj fotografie: Unsplash

Starostlivost o petúnie

V první řadě si petúnie potrpí na sluníčko. Pokud je tedy dáte do polostínu nebo dokonce na stinnější místo, květy vám sice nějakou dobu vydrží, nemůžete ale očekávat krásně kvetoucí a dobře prosperující rostlinku. Nejlepší je ji tedy umístit na slunné místo, kam dokonce dosahuje přímé slunce. S tím se však pojí druhý, rovněž velice důležitý krok.

Tím je výběr správného substrátu a poctivá zálivka. Jelikož jsou petúnie vskutku velmi často pěstovanými rostlinami, v dobrém zahradnictví seženete „petúniový“ substrát, který je přímo určen pro tyto krásky. Má totiž ideální obsah pH a rovněž disponuje všemi potřebnými živinami, jako je hořčík, vápník a různé mikroživiny, které tyto rostlinky vyžadují. Pokud tedy máte správný substrát, dopřejte svým květinkám pravidelnou a bohatou zálivku, která jim dodá potřebnou energii k růstu a tvorbě nových, krásně vybarvených květů.

iZdroj fotografie: Pixabay

Co se však od zdravého zavlažování značně liší, je dlouhodobý déšť do květů, který této citlivé rostlince příliš neprospívá. Pokud k tomu připojíte ještě prudší vítr, máte o neúspěch s pěstováním petúnie postaráno. Nejlepší umístění je tedy pod stříšku, ideálně někde na balkonu, pod pergolou nebo na jiném místě, kde bude rostlina alespoň částečně krytá. Pokud takové místo však nemáte pro květinu nastálo, tak alespoň v období dešťů a větrů.

iZdroj fotografie: Unsplash

Posledním důležitým faktorem pro úspěšný růst a pravidelné nahazování nových květů je poctivé přihnojování, které by mělo být součástí zálivky vždy jednou za pár dnů. Jelikož je tato rostlinka relativně náročná na potřebné živiny, dopřejte jí hnojivo bohaté na železo, fosfor a draslík. Tím budou nové květy krásně velké a výrazně barevné. Pokud odkvetou, pouze je ustřihněte a rostlinka bude svou energii věnovat opět novým pukům.

Diskuze Vstoupit do diskuze
102 lidí právě čte
Autor článku

Věra Myslíková

Vyrůstala jsem v JZD, studovala botaniku a po revoluci jsem si otevřela malé rodinné květinářství. Ze zahradničení se stalo mé celoživotní hobby, o své zkušenosti se ráda podělím se čtenáři.

Zobrazit další články