Tak barevné muškáty jste ještě neviděli. 7 neotřelých rad vám pomůže docílit fenomenálního vzhledu

                   

Stačí dodržovat několik jednoduchých rad a vaše muškáty alias pelargonie (Pelargonium) vám bohatě pokvetou od jara až do podzimu. Budou kvést tak hojně a tak barevně, jak jste to ještě nezažili. A přitom se stačí jen spolehnout na osvědčené tipy od zahradníků a důsledně je aplikovat – úspěch pak bude už jen otázkou času.

V létě se spotřeba vody zvyšuje

Nejčastějším prohřeškem při péči o muškáty je nedostatečná zálivka. Nikdy proto nenechte půdu vyschnout, ale dejte pozor také na přelití. Květináč nebo truhlík musí mít vždy otvor, kterým bude moci přebytečná voda odtékat. Toto opatření účinně předchází obávané hnilobě kořenů. A jak často zalévat muškáty? Pokud nemáte samozavlažovací truhlíky (doporučujeme), pak zalévejte v horkých dnech málo, ale častěji. A to nejlépe ráno a večer.

iZdroj fotografie: Pxhere

Množství vody si určete přesně

A jak poznat správné množství zálivkové vody? Pamatujte si, že půl litru vody vystačí přibližně pro rostlinu o výšce 20 centimetrů. A jak muškáty porostou, jednoduše dávky zvyšujte. Přelité muškáty pak poznáte podle svěšených listů se začínajícími známkami žloutnutí. V takovém případě je nechte dobře vyschnout a zkontrolujte kořeny. Ty hnědé postižené hnilobou musí bezpodmínečně pryč.

Kdy začít hnojit muškáty

S tímto krokem zbytečně neotálejte. Použití speciálního hnojiva nejlépe s pomalým uvolňováním je možné už po 14 dnech od výsadby. Tyto přípravky zajistí přísun živin v tom správném množství. Obvykle je doporučena aplikace jednou týdně. A jak poznat nedostatek živin? Nejčastěji podle omezeného kvetení a zažloutlých listů.

iZdroj fotografie: Maxpixel

Vsaďte také na správný substrát

V běžné zemině pro pokojové rostliny vám muškáty prospívat nebudou. Ovšem pokud sáhněte po třech dílech kompostu, přidáte k nim dva díly substrátu pro pelargonie a to všechno smícháte s jedním dílem písku a agroperlitu, nemůžete udělat chybu. Jde o dostatečně výživný a zároveň propustný substrát, který je pro tyto balkonovky ideální. Nebudete tedy muset sahat po příliš velkých dávkách hnojiva.

Jak zastřihnout muškáty

Pokud chcete, aby vaše muškáty hojně a dlouho kvetly, musíte věnovat péči odstraňování starých květenství. Tímto způsobem je totiž stále znovu stimulujete k produkci nových. A jak správně postupovat? Stonek odkvetlých květenství ustřihněte co nejníže u země (ty suché je možné i odtrhnout). Převislé odrůdy ovšem tuto péči nepotřebují, vybledlé květy shazují samy a okamžitě vytvářejí nová poupata.

iZdroj fotografie: Freepik

Jakou teplotu vydrží muškáty

Jestliže je dobře zaléváte, pak jim nevadí ani ta největší horka. Není tedy nutné je během nejparnějšího léta uklízet do domu nebo stínit. Tyto přechody mezi prostředími jim naopak mohou značně uškodit a zpomalit jejich kvetení. Naopak platí, že čím více sluníčka muškátům poskytnete, tím více květů získáte. A to platí i pro přezimování – tmavý sklep tyto ozdoby balkónů a teras spolehlivě zahubí.

Kombinujte spolu jen správné druhy

Někdy truhlíky s muškáty kvetou, ovšem rozhodně nevypadají tak dekorativně, jak by mohly. Na vině je „přeplácanost.“ Tedy stav, kdy k sobě nezkušení zahradníci sesadili různé druhy muškátů. Pamatujte si proto, že společně pěstujeme vždy jen muškáty vzpřímené, převislé, velkokvěté, vonné apod. Nikdy jednotlivé typy nekombinujeme. Nevypadá to dobře a rostlinám se v takové společnosti navíc ani příliš dobře nedaří.

iZdroj fotografie: Freepik

A jak se vyznat v terminologii? Řiďte se latinskými názvy. V našich podmínkách se nejčastěji pěstují pelargonie břečťanolisté (Pelargonium peltatum) nebo po všech stránkách nenáročné pelargonie páskaté (Pelargonium zonale), zvané také vzpřímené muškáty. Pokud chcete převislé krasavce, pak vsaďte na pelargonie štítnaté (Pelargonium peltatum) a nesmíme zapomínat ani na ty velkokvěté (Pelargonium grandiflorum).

Na konci léta věnujte pozornost pečlivému zazimování
Diskuze Vstoupit do diskuze
94 lidí právě čte
Autor článku

Věra Myslíková

Vyrůstala jsem v JZD, studovala botaniku a po revoluci jsem si otevřela malé rodinné květinářství. Ze zahradničení se stalo mé celoživotní hobby, o své zkušenosti se ráda podělím se čtenáři.

Zobrazit další články