Toužíte po dokonalém trávníku? Tyto tipy vám pomohou pečovat o něj správně

                   

Zelený a udržovaný trávník je snem každého zahrádkáře. Jenže jak na to, aby takový skutečně byl? Pečovat o trávník je často ještě těžší než o zeleninové záhonky. Přesto není třeba ztrácet naději, i vám se může podařit vypěstovat si dokonalý zelený koberec.

Aby byl trávník skutečně špičkový, je klíčovou součástí vaší péče nejen pravidelné sekání, ale především vhodné hnojení. A je to docela věda – každý trávník potřebuje něco jiného a jinak často. Mnohokrát jsou to až letité zkušenosti, které vám umožní pochopit, co vaše tráva zrovna potřebuje.

Živiny jsou nezbytné

Kulturní druhy trav, které se většinou používají na okrasné trávníky, mají poměrně vysoké nároky na výživu. Pokud chcete hnojení provádět skutečně precizně, je třeba počítat s tím, že se pro každé roční období hodí jiný typ hnojiva. Budete si tedy muset pořídit poměrně slušný arzenál hnojicích přípravků, ale můžeme slíbit, že to ponese dobré výsledky. Určitě jste se setkali s nabídkou pomalu rozpustných a rychle rozpustných hnojiv. Ty pomalu rozpustná bývají mírně dražší, ale pokud chcete mít jistotu, že se nic nepokazí, jsou pro vás lepší volbou. Živiny se uvolňují pomalu, takže není nutné trávník hnojit tak často, což jistě oceníte.

Aplikací lze mnoho zkazit

I když ale máte vhodné hnojivo, můžete vše pokazit nevhodnou aplikací. Hnojení se provádí například po provedené vertikutaci nebo aerifikaci, což jsou poměrně radikální zásahy, ale porost pomohou dostat rychleji do kondice. Stejně tak lze hnojení provádět i kdykoliv během sezony. Běžně se využívá k aplikací ruční rozhoz, ale je potřeba, abyste hnojivo aplikovali skutečně pravidelně. Pokud si nejste jistí, že to zvládnete, pořiďte si rozmetadla nebo secí strojky. Jakmile trávník pohnojíte, je třeba plochu pečlivě zalít, aby se granulky rozpustily a nepopálily vrchní vrstvy trávníku.

Diskuze Vstoupit do diskuze
72 lidí právě čte
Autor článku

Marcela Libušná

Jako bývalá majitelka prosperujícího zahradnictví a bývalého zemědělského podniku, přináším na náš web unikátní kombinaci praxe a teorie. Mé bohaté znalosti transformují zahrady našich čtenářů do oáz plných života a krásy.

Zobrazit další články