Banální metoda, jak změnit barvu hortenzií podle vašeho přání a gusta. Zahrada bude hrát všemi barvami

                   

Krásné keře, původem z Japonska, které se pyšní svými barevnými květy. V poslední době se stávají velice oblíbené u našich zahrádkářů. Věděli jste, že existuje trik, díky němuž můžete změnit barvu květů podle vašeho přání?

Ty pravé a nefalšované hortenzie u nás bohužel neuvidíte, to byste si museli udělat výlet až do Japonska, ale nezoufejte, i ty, které se pěstují v našich podmínkách, se jim podobají a vybírat můžete z více druhů.

Tajemství se skrývá v kyselosti půdy

Aby se hortenziím dobře dařilo, potřebují kyselou půdu a místo, které je v polostínu, například na kraji lesa. Zemina je ideální rašelinohlinná, v té se jim daří nejlépe, ve vápenité se hortenziím nedaří vůbec, většinou rychle uhynou.

iZdroj fotografie: Pexels

U každého druhu hortenzie se dá změnit barva jen v určité barevné škále, například bílé můžete změnit na růžové a růžové zase na modré. Čím kyselejší bude půda, tím více se bude měnit i barva a bude výraznější.

Hnojiva jen bez přídavku železa

Železo by mohlo zmařit zbarvení hortenzií, proto je lepší nepoužívat přípravky s obsahem železa. Jako hnojivo lze použít kamenec amonný, který smícháte s vodou. Namíchejte si roztok z 5 gramů a 1 litru vody. Tuto směs používejte po dobu čtyř týdnů, předtím, než začne rostlina kvést.

Jak pečovat o hortenzie

Nezapomeňte na dostatečnou zálivku, hortenzie ji potřebují řádnou, ideálně dešťovou vodou. Před zimou je nutné jim dopřát lehký substrát, nebo dát pod keř vrstvu spadaného listí, aby rostlina neumrzla.

iZdroj fotografie: Pexels

Trik našich babiček

Babské rady tvrdí, že když při výsadbě dáte do půdy kousek alobalu nebo do ní zapíchnete hliníkový příbor, změní se barva hortenzií z růžové na modrou. Hliník uvolňuje ionty, které způsobí zbarvení květu.

Ať už vaše hortenzie změní barvu nebo ne, i tak je to krásná a vznešená rostlina, která rozzáří vaši zahradu. Učiní z ní nádherné místo pro odpočinek.

Diskuze Vstoupit do diskuze
149 lidí právě čte
Autor článku

Věra Myslíková

Vyrůstala jsem v JZD, studovala botaniku a po revoluci jsem si otevřela malé rodinné květinářství. Ze zahradničení se stalo mé celoživotní hobby, o své zkušenosti se ráda podělím se čtenáři.

Zobrazit další články