Zakořeňování růží toaletním papírem a medem zaručí úspěch. Během 7 dní se dočkáte dlouhých kořenů

                   

Mnoho zahradníků se shodne na tom, že růže (Rosa) jsou královnami květin. Jejich nádherné různobarevné květy krášlí naše zahrady a jen pohled na ně nám dokáže vyčarovat úsměv na tváři. Tyto rostliny si můžete sami snadno namnožit řízkováním. Někdy se ale stane, že řízky špatně tvoří kořeny. Pomozte jim těmito geniálními metodami.

Nečekaná pomůcka dokáže zázraky

I když vás to může překvapit, tvorbu kořenového systému dokonale podpoří toaletní papír. Před jeho použitím si připravte řízky růží. Ty musí být:

  • 15-20 cm dlouhé,
  • zbavené většiny listů,
  • na spodním konci seříznuté zešikma a horním rovně,
  • namočené do vody a následně do dřevěného popela.
iZdroj fotografie: Pixabay

Když máte nařízkované rostliny takto nachystané, obalte jejich spodní konce do několika vrstev mírně navlhčeného toaletního papíru. Následně je zasaďte do květináče naplněného vzdušným a výživným substrátem a vydatně zalijte odstátou měkkou vodou. Poté je umístěte do skleníku. Po dvou až třech týdnech se dočkáte krásně rozvinutého kořenového systému.

Po medu kořeny porostou rychle

Zakořeňování napomáhá také med. Ten v množství jedné polévkové lžíce rozpusťte v litru vlažné vody. Do směsi poté vložte řízky a nechte je v ní alespoň 12 hodin. Poté je opláchněte a umístěte do kýble s tekutinou tentokrát bez sladidla. Tam je nechte až do vytvoření prvních kořenů.

iZdroj fotografie: Pxfuel

Droždí dokáže s kořeny divy

Výborných výsledků se dočkáte také při použití droždí. 100 g této přísady rozpusťte v 1 litru vody. Do vzniklé směsi vložte růžové řízky a nechte 48 hodin odpočívat. Po uplynutí této doby je vyjměte, opláchněte a opět vložte na několik dní do drožďového stimulantu. Tento proces opakujte, dokud se neobjeví první kořeny. Pak můžete rostliny vsadit do substrátu.

Aloe vytvoří plno zdravých kořenů

Poslední a naprosto účinnou metodou stimulace zakořeňování růžových řízků je jejich ponoření do litru odstáté vody obohacené o deset kapek čerstvé šťávy z aloe vera. Stonky v roztoku ponechte do doby, než vytvoří dostatečně velký kořenový systém. Poté je vyjměte a vysaďte do půdy bohaté na živiny.

Už jste někdy některou z těchto metod vyzkoušeli nebo máte nějakou vlastní?

Pěstujete půdopokryvné růže? Pokud ne, neváhejte a pořiďte si je. Budou chloubou vaší zahrady!
Diskuze Vstoupit do diskuze
74 lidí právě čte
Autor článku

Věra Myslíková

Vyrůstala jsem v JZD, studovala botaniku a po revoluci jsem si otevřela malé rodinné květinářství. Ze zahradničení se stalo mé celoživotní hobby, o své zkušenosti se ráda podělím se čtenáři.

Zobrazit další články