Vaše zahrada může kvést i v zimě. Pořiďte si višeň chloupkatou

                   

V zimě můžete snadno nabýt dojmu, že zahrada působí velmi smutně a nehostinně. Všechny květiny jsou dávno uschlé a stromy postupně opadávají. Přichází období zimního spánku, který si chce užít i vaše zahrada. Přesto ale existuje stromek, který vám svým květenstvím udělá radost i během chladných měsíců. Stromek s latinským názvem Prunus subhirtella je spíše pro okrasu, jeho plody konzumují jenom ptáci. Zato nás ale potěší květy v zimním období, kdy na zahradě jiné barvy nenajdeme.

Společník na zimu

České názvosloví je v případě této rostliny poněkud nejednoznačné, můžete se setkat s označením „višeň chloupkatá“, ale také „slivoň chloupkatá“, nebo dokonce „třešeň chloupkatá“. V každém dobrém zahradnictví ale budou vědět, o čem hovoříte, takže se správným názvem nemusíte tolik trápit. Tento stromek sice může na první pohled připomínat spíše keř, ale při správné péči může dorůst až do výšky 3 metrů. Dařit se jí bude především v teplejších oblastech zahrady, naopak v mrazových kotlinách či na nechráněných místech směřujících k severu se neujme snadno. Když je navíc půda zamokřená a v zimě zamrzá, strom může rovnou odumřít. Zimu tedy snáší, ale je lepší umístit stromek raději do jižního cípu zahrady na místo chráněné před větrem.

Květy, které v zimě potěší

Na višni chloupkaté je nejvíce oceňováno květenství, které se v případě mírné zimy může objevit už koncem listopadu. Drobné bílo růžové kvítky obsypou holé větve, a přestože třeba zmrznou, při oteplení jsou nahrazeny novými. Zahradu tedy mohou zdobit prakticky celou zimu. Zjara se pak ke květům začne slétat hmyz, který je opyluje, a na jejich místě vzniknout tmavé malé plody. Ty jsou jedovaté, ale ptáčci si na nich pochutnají. Díky tomuto stromku vaše zahrada bude po celou zimu nádherná na pohled a časně zjara oživí i stravu ptáčků, kteří celou zimu museli živořit. Jsou to tedy samá pozitiva, tak proč ji na vaší zahrádce nevysadit.

Diskuze Vstoupit do diskuze
133 lidí právě čte
Autor článku

Marcela Libušná

Jako bývalá majitelka prosperujícího zahradnictví a bývalého zemědělského podniku, přináším na náš web unikátní kombinaci praxe a teorie. Mé bohaté znalosti transformují zahrady našich čtenářů do oáz plných života a krásy.

Zobrazit další články