V zimě můžete snadno nabýt dojmu, že zahrada působí velmi smutně a nehostinně. Všechny květiny jsou dávno uschlé a stromy postupně opadávají. Přichází období zimního spánku, který si chce užít i vaše zahrada. Přesto ale existuje stromek, který vám svým květenstvím udělá radost i během chladných měsíců. Stromek s latinským názvem Prunus subhirtella je spíše pro okrasu, jeho plody konzumují jenom ptáci. Zato nás ale potěší květy v zimním období, kdy na zahradě jiné barvy nenajdeme.
Společník na zimu
České názvosloví je v případě této rostliny poněkud nejednoznačné, můžete se setkat s označením „višeň chloupkatá“, ale také „slivoň chloupkatá“, nebo dokonce „třešeň chloupkatá“. V každém dobrém zahradnictví ale budou vědět, o čem hovoříte, takže se správným názvem nemusíte tolik trápit. Tento stromek sice může na první pohled připomínat spíše keř, ale při správné péči může dorůst až do výšky 3 metrů. Dařit se jí bude především v teplejších oblastech zahrady, naopak v mrazových kotlinách či na nechráněných místech směřujících k severu se neujme snadno. Když je navíc půda zamokřená a v zimě zamrzá, strom může rovnou odumřít. Zimu tedy snáší, ale je lepší umístit stromek raději do jižního cípu zahrady na místo chráněné před větrem.
Květy, které v zimě potěší
Na višni chloupkaté je nejvíce oceňováno květenství, které se v případě mírné zimy může objevit už koncem listopadu. Drobné bílo růžové kvítky obsypou holé větve, a přestože třeba zmrznou, při oteplení jsou nahrazeny novými. Zahradu tedy mohou zdobit prakticky celou zimu. Zjara se pak ke květům začne slétat hmyz, který je opyluje, a na jejich místě vzniknout tmavé malé plody. Ty jsou jedovaté, ale ptáčci si na nich pochutnají. Díky tomuto stromku vaše zahrada bude po celou zimu nádherná na pohled a časně zjara oživí i stravu ptáčků, kteří celou zimu museli živořit. Jsou to tedy samá pozitiva, tak proč ji na vaší zahrádce nevysadit.