Vaše zahrada může pomoci zachránit hmyz. Kde umístit hmyzí domeček?

                   

V posledních letech se hodně mluví o tragickém úbytku hmyzu. Vědci varují, že kvůli tomu hrozí vážný kolaps ekosystému. Hmyz bychom tedy měli zvláště chránit, a pokud máme zahradu, máme k tomu skvělou možnost. Postavte si na zahradě hmyzí domeček.

Hmyzí království

K čemu to vlastně je? Takový hmyzí hotel pomáhá těmto malým breberkám najít klidné místo, kde se mohou usadit a rozmnožovat. Postavit takovou ubikaci přitom není nic obtížného a zvládne to každý za pár korun. Využít ke stavbě můžete leccos. Ti šikovnější postaví konstrukci z prken, desek, dřevotřísky, ti méně šikovní mohou využít starou skříňku, papírovou krabici, nebo dokonce květináč a plechovku. Důležité je ale volit materiály především přírodní, aby se hmyz nebál v domečku usadit. Umělé materiály by mu asi moc nevoněly.

Jako v bavlnce

Jak by to mělo vypadat? Konstrukce může být horizontální i vertikální, 15–40 centimetrů hluboká. Na konkrétním vzhledu vlastně vůbec nezáleží, estetický dojem děláte spíše kvůli sobě nebo dětem. Konstrukce by měla mít pevnou stříšku, aby do ní nezatékalo a také do ní příliš nefoukalo. Zadní část domku je třeba zakrýt, aby se domeček nestal prostřeným stolem pro hladové ptactvo. Poslouží například drátěné pletivo, které má dostatečně malá oka. Hmyz chceme chránit, nikoliv vytvářet ideální krmítko pro hmyzožravce.

A co přijde dovnitř? Vaší fantazii se meze nekladou a všechno seženete na procházce do lesa. Může jít třeba o:

  • mech, suchou trávu, kůru
  • lýko, suché stvoly, šišky, drobné větvičky, bezové větvičky
  • bukvice, žaludy, prázdné makovice

Nakonec vše poskládáme do hmyzího domečku tak, aby nic nevypadávalo, ale ani nepřesahovalo ven. Zakryjeme pletivem a ujistíme se, že nikde není vlhko. Domeček je třeba pravidelně udržovat, aby tam nevznikaly plísně. Jinak se ale snažte hmyz příliš nevyrušovat, aby mohl bez potíží plnit svoji roli v ekosystému.

Diskuze Vstoupit do diskuze
60 lidí právě čte
Autor článku

Marcela Libušná

Jako bývalá majitelka prosperujícího zahradnictví a bývalého zemědělského podniku, přináším na náš web unikátní kombinaci praxe a teorie. Mé bohaté znalosti transformují zahrady našich čtenářů do oáz plných života a krásy.

Zobrazit další články