Velmi jednoduchá a efektivní metoda množení tújí. Porostou násobně rychleji za zlomek ceny

                   

Vytvořte si vlastní keříky živého plotu z oblíbené túje pomocí jednoduchého způsobu množení. V zásadě nebudete potřebovat nic speciálního. Základem je kvalitní a zdravá rostlina, ze které budete odebírat řízky. Potom se obrňte trpělivostí, protože pár týdnů až měsíců potrvá, než nové rostliny správně zakoření a pustí se do optimálního růstu.

Vyberte ty správné výhonky

Aby bylo množení tújí úspěšné, musíte si vybrat správný materiál. To v praxi znamená hlavně množení zdravých keříků, které nejsou napadeny žádnou chorobou. Pro množení vybírejte mladé výhonky staré zhruba 1 rok. Následně takovou větev odřízněte co nejblíže u hlavního stonku. Řez musí být ostrý a provedený čistým nožem.

iZdroj fotografie: Depositphotos

Jakmile získáte takto připravené výhonky, přichází na řadu jejich očištění a zkrácení pro zahájení samotného množení. Z výhonků odeberte spodní listy tak, aby spodní část byla neolistěná a připravená pro zakořenění. Takto připravené výhonky je dobré nejdříve stimulovat ve speciálním roztoku, což pomůže tvorbě nových kořenů.

Zakořenění a zasazení výhonků

Pro jednodušší pěstování a manipulaci je dobré pomocí gumičky vytvořit svazek několika řízků. Tento svazek po umístění do zakořeňovacího roztoku zhruba po 24 hodinách přemístěte do připravené nádoby se substrátem. Ten důkladně tímto roztokem pro zakořenění zalijte. Následně svazky řízků tújí umístěte do půdy. Substrát by měl být kyselý s nízkým pH vhodným právě pro jehličnany.

iZdroj fotografie: Depositphotos

Pro maximalizaci tvorby kořenů ještě před umístěním do substrátu namočte konec každého řízku v zakořeňovacím stimulátoru ve formě prášku. Jakmile řízky umístíte do nádoby, proveďte jemnou zálivku, aby byl substrát vlhký. Nádobu s množenými tújemi umístěte na světlé místo s dostatkem slunečního záření. Dávejte však pozor, aby substrát nevyschl.

Diskuze Vstoupit do diskuze
141 lidí právě čte
Autor článku

Věra Myslíková

Vyrůstala jsem v JZD, studovala botaniku a po revoluci jsem si otevřela malé rodinné květinářství. Ze zahradničení se stalo mé celoživotní hobby, o své zkušenosti se ráda podělím se čtenáři.

Zobrazit další články