Velmi jednoduchá metoda nekonečného roubování růží. Uspějí i začínající zahrádkáři

                   

Růže mají nádherné květy a existuje snad nekonečné množství různých kultivarů. Pro jejich správný růst a kvetení je často vyžadováno roubování. Naštěstí nejde o nic složitého a s roubováním si poradí i začátečníci.

Kdy provést jarní roubování?

Nejlepším časem pro roubování růží jsou jarní měsíce. Ideální je konec dubna až květen ještě předtím, než jednotlivé pupeny nabobtnají a začnou růst. Roubovat je možné růže přímo na záhonech i rostliny nasázené v nádobách.

iZdroj fotografie: Pixabay

Připravte si čisté nástroje

Pokud chcete úspěšný výsledek, mělo by být roubování precizní prací. To v praxi znamená připravit si kvalitní ostrý a čistý nožík. Ještě před použitím ho lehce vydezinfikujete, ať nehrozí, že se do rány při roubování dostane houbová infekce.

Postup roubování

Připravte si rostlinu, kterou budete používat jako podnož a k tomu okrasný kultivar růže, kterou chcete naroubovat. Vybraný stonek odřízněte do požadované výšky. Jakmile vznikne tento nový konec, rozdělte ho na polovinu opatrným řezem vedeným zhruba jeden až dva centimetry do hloubky. Tímto způsobem si vytvoříte místo, do kterého vložíte samotný roub.

iZdroj fotografie: Pixabay

Roub si nařízněte do tvaru šipky. Obě strany musí být zhruba stejně dlouhé, jako je naříznutí na podnoži.  Řez vždy musí být čistý a čerstvý. Tento vytvořený klínek vložte do připraveného naříznutého otvoru a důkladně zafixujte. Pro fixaci můžete použít speciální stahovatelnou plastovou pásku nebo zajištění s pomocí plastových sponek a sáčku.

iZdroj fotografie: Pixabay

Jak poznat, že bylo roubování úspěšné?

Úspěšné roubování poznáte podle toho, že se zhruba za dva týdny objeví první výhonky na naroubované části. V tento moment můžete sundat ochranu okolo řezu a očekávat první krásné květy. Růže také jistě ocení porci hnojiva a pravidelnou zálivku pro dostatečnou energii na bujný růst a kvetení.

Diskuze Vstoupit do diskuze
109 lidí právě čte
Autor článku

Věra Myslíková

Vyrůstala jsem v JZD, studovala botaniku a po revoluci jsem si otevřela malé rodinné květinářství. Ze zahradničení se stalo mé celoživotní hobby, o své zkušenosti se ráda podělím se čtenáři.

Zobrazit další články