Když se trávníku nedaří, efektně ho nahradí jiné rostliny. Dopřejte své zahradě nekonečnou zeleň

                   

Nezáleží na tom, zda se vašemu trávníku nepříliš dobře nevede kvůli špatným světelným podmínkám, nebo zda je prvotní příčinou nevhodné složení půdy či nadměrné sucho. Stačí zvolit vhodné rostliny a se všemi těmito faktory se vypořádáte téměř okamžitě. A čím si tedy zahradu zazelenit? Vsadit lze na půdopokryvné druhy, nízké trvalky, ale třeba i na dřeviny. Záleží na tom, jakou zahradu chcete ve výsledku mít.

Na slunné stanoviště patří bylinky

Velké osluněné plochy dají vyniknout zejména aromatickým bylinám. Ideální je v tomto ohledu mateřídouška alias tymián (Thymus). Její drobné růžové květy se objevují po celé léto, pokud ji pravidelně stříháte. To je také jediná důležitá podmínka péče – jinak se tato rostlina pěstuje opravdu snadno. Patří mezi odolné druhy bylinek, které dokážou přežít s malým množstvím vody, plné sluneční světlo pak přímo zbožňuje.

iZdroj fotografie: Pixabay

Ovšem vsadit můžete také na rozchodníky (Sedum) nebo dryádku osmiplátečnou (Dryas octopetala). A pokud chcete mít opravdu pěknou a celé léto barevnou zahradu, ale nemáte na její údržbu příliš mnoho času, měla by se vaší volbou stát mochna jarní (Potentila verna). Svými lesklými a zajímavě tvarovanými listy je obzvláště zajímavou volbou. A lze ji pořídit v řadě barev od žluté, přes růžovou až po vínovou. Rychle se však množí, takže dávejte pozor na to, kam ji umístíte.

Stinná místa dávají širší možnosti

Tady se bude dařit kupříkaldu barvínku menšímu (Vinca minor). Je to jedna z nejkrásnějších kvetoucích krásek, které vám místo trávníku mohou posloužit. Obvykle se používá jako půdopokryvná rostlina, sloužící k potlačení plevele. A potěší vás i jeho fialové květy, objevující se na jaře a v létě. A chybu neuděláte ani při sázce na bergenií srdčitou (Bergenia cordifolia). I když může růst téměř na jakémkoli místě, ve stínu se jí líbí.

iZdroj fotografie: Pixabay

Její tmavé, zajímavě tvarované a značně široké listy přinášejí do zahrady křehkou krásu a rychle se rozrůstají po okolí. Ovšem pamatujte si, že pro bohaté kvetení je nutné výhradně plné slunce. O tuhle půvabnou růžovou krásu by totiž byla škoda se připravit. A co ještě použít? Vyzkoušejte i kopytník (Asarum europaeum), kterému se dobře daří na plném slunci nebo v polostínu. V létě vás potěší navíc i jeho modrofialové květy.

Co si pořídit na polostinná místa

Tady je jasným favoritem hvozdík (Dianthus), který je na našem trhu dostupný v mnoha barevných odrůdách. Kvete po celé léto a pokud vsadíte na vytrvalý druh, snadno se zazimuje a příští rok zase obrazí. Chcete něco většího? Pak vám skvěle poslouží bohyška (Hosta). Dobře roste v polostínu i ve stínu a ke své spokojenosti potřebuje pouze stálý přísun vláhy. Zalévejte ji však výhradně ráno, abyste zabránili nechtěnému spálení listů.

iZdroj fotografie: Pixabay

Hledáte skutečný „travní“ porost? Vytvoří vám ho tlustonitník klasnatý (Pachysandra terminalis). Jde o velmi odolnou rostlinu, která dokáže přežít prakticky v jakékoliv části zahrady a obejde se bez jakékoliv větší údržby. A daří se jí i na chudé či jílovité půdě. A doplnit ho může třeba krásnoočko (Coreopsis). Svými žlutými květy vás potěší od začátku léta až do začátku podzimu. Snadno se pěstuje a snáší jakékoliv půdní podmínky.

Místo trávníku můžete mít i záhon

V takovém případě vsaďte na nenáročné dřeviny. Může jít třeba o rododendrony (Rhododendron) nebo azalky (Azalea). Použít lze i hloh obecný (Crataegus laevigata), což je malý, pomalu rostoucí stálezelený keř, jemuž se u vás bude dobře dařit i bez prořezávání. Kvete poměrně brzy na jaře a to shluky růžových nebo bílých květů, které se později změní v tmavě modré bobule. Skvěle vypadá i zlatice (Forsythia).

iZdroj fotografie: Pixabay

Tahle krasavice svými žlutými květy každým rokem ohlašuje, že už přišlo jaro. Pěstujte ji nejlépe na jasném světle a bujně rostoucí keř také čas od času prořízněte. Příliš velké zásahy však nepotřebuje, sama vytváří poměrně kompaktní tvar. Společnosti jí může dělat dřišťál (Berberis), jež se vyznačuje nenáročnou údržbou. Krom vysazování na záhoncích je ideální pro vytváření nízkých živých plotů. Potřebuje jen občasné prořezávání a nic víc.

Šanci můžete dát i jehličnanům

Pro malé plochy uprostřed dvorku, na nichž se obvykle udrží jen plevely, můžete zvolit i jehličnaté dřeviny. Skvělá je například známá borovice kleč (Pinus mugo). Zajímavé barevné tóny vám pak do zahrady vnese zlatý cypřiš (Cupressus). Jde o pomalu rostoucí keř, který vyžaduje jen velmi sporadické prořezávání. Navíc je stálezelený, takže vám bude na zahradě dělat společnost po celý rok.

Aby vám rododendrony krásně kvetly, věnujte jim po odkvětu tu správnou péči
Diskuze Vstoupit do diskuze
89 lidí právě čte
Autor článku

Věra Myslíková

Vyrůstala jsem v JZD, studovala botaniku a po revoluci jsem si otevřela malé rodinné květinářství. Ze zahradničení se stalo mé celoživotní hobby, o své zkušenosti se ráda podělím se čtenáři.

Zobrazit další články