Vítr dokáže nadělat s pivoňkami pěknou paseku. Vsaďte na extra levnou, ale přitom opravdu kvalitní ochranu

                   

Pivoňky (Paeonia) patří mezi nejoblíbenější druhy okrasných rostlin pěstovaných na českých zahradách. Populární jsou zejména díky svým nádherným květům, které hrají nejrůznějšími barvami. Jednat se může o bílou, oranžovou, růžovou, rudou nebo fialovou. Tyto krásky navíc mají poměrně nízké nároky na péči, a tak se hodí i pro pěstitele začátečníky.

Jak pěstovat pivoňky

K prosperitě každá pivoňka potřebuje:

  • zálivku v období sucha (jinak se jedná o vysoce odolnou rostlinu),
  • přihnojování na konci léta (bylinné formy fosforečnými a draselnými hnojivy, dřevité pak přípravky na bázi fosforu),
  • dostatečně propustnou zeminu,
  • umístění na mírném slunci nebo v polostínu,
  • stálé místo, jelikož nesnáší přesazování,
  • dávku vyzrálého kompostu při výsadbě.

Vadí jim pouze silný vítr

Při pěstování pivoněk musíte také myslet na ochranu před větrem. Jejich květy jsou totiž ve valné většině případů větších rozměrů a některé odrůdy je mívají plnokvěté. Jedná se tedy o poměrně těžké generativní orgány, kvůli nimž rostliny špatně drží tvar a dochází pak často k lámání větví či stonků.

iZdroj fotografie: Depositphotos

Ochranných opatření je hned několik. Zvolit můžete oporu v podobě dřevěné či kovové tyče zatlučené do země a přivázané k rostlině. Alternativou je také výsadba na chráněném místě, kde škodlivé účinky větru k pivoňkám nedosáhnou. Vhodné je např. stanoviště blízko terasy nebo přístřešku na dřevo. Stavby navíc rostlinám dopřejí příjemný polostín, který jim vyhovuje.

Dejte na sílu plotového pletiva

Třetí a poslední možností ochrany před větrem je aplikace plotové sítě nebo pletiva. Pomůcku zakoupíte v každém hobby marketu nebo v některých zahradnictvích. Pro vytvoření opěry vám bude stačit kus o délce přibližně 150 centimetrů a výšce 40–70 centimetrů (podle výšky rostliny). Síť nebo pletivo obmotejte okolo pivoněk a okraje spojte stahovacími páskami nebo kouskem drátku.

Vsadit můžete také na výsadbu některého z kompaktních kultivarů. Nádherný je např. Little red gem. Kvete jasně červenými květy, které se na rostlině objevují poměrně časně. Řadí se do skupiny bylinných skalkovitých pivoněk. Pro ty je typický nízký vzrůst (okolo 40 cm) a vysoká odolnost vůči suchu.

Jak jste ochranu pivoněk před větrem vyřešili vy?

Naučte se řádně pěstovat dřevité bylinky. Péče o ně se mírně liší od těch bylinných
Diskuze Vstoupit do diskuze
129 lidí právě čte
Autor článku

Věra Myslíková

Vyrůstala jsem v JZD, studovala botaniku a po revoluci jsem si otevřela malé rodinné květinářství. Ze zahradničení se stalo mé celoživotní hobby, o své zkušenosti se ráda podělím se čtenáři.

Zobrazit další články