Vyhněte se zastřihování růží na podzim. Rostlině tak můžete ublížit

                   

Podzim je obdobím, kdy se příroda uklidňuje a postupně připravuje na zimu. Lidský faktor však může tyto přirozené roční fáze svým zásahem narušit. Tato roční doba, pro kterou je typické barevné listí, s sebou přináší také chladnější teploty, které umožňují zvířatům a rostlinám si na klesající hodnoty na teploměru postupně zvyknout.

Živočichové i rostliny nabírají ze svého okolí poslední dávky živin, které jim pomůžou přežít silnější mrazy, a posléze se uchylují k zimnímu útlumu. Proto není podzim vhodný čas na výraznější zásahy do struktury rostlin, jako je kupříkladu jejich zastřihování. To může zanechat rány, které se před nástupem mrazů nestihnou zahojit. Dochází tak ke vzniku závažné infekce vedoucí k celé řadě vážných onemocnění bakteriálního či plísňového původu. Rostlina dále přichází o vodu potřebnou ke správnému zazimování, což pro ni přestavuje další oslabení. Je-li rostlina navíc umístěna na nechráněném místě (tedy vystavena přímým vlivům okolí), často dochází k zamrznutí jejích výhonků.

iZdroj obrázku: Pixabay.com

Zastřihávat ano, ale jen to nejnutnější

Pokud má rostlina větší množství výhonků, které zimu s největší pravděpodobností nepřežijí, je na místě je ostříhat. Ty totiž mohou ochranu keře před mrazy výrazně zkomplikovat. Dále je vhodné odstranit výhonky, které jsou suché, zlomené či jinak poškozené. Na ránu vzniklou jejich zastřižením naneste speciální mast, která přispěje k urychlení hojivého procesu a zabrání vzniku případných infekcí. Do rozsáhlejšího zastřihování se pusťte až na jaře – to je na stříhání či řezání zdaleka nejvhodnější. Rovněž si zjistěte, jak řez správně provádět, abyste svým zásahem rostlině nepřitížili.

iZdroj obrázku: Pixabay.com

Jak růži správně ochránit?

Koncem listopadu, který je poslední fází podzimu, pokryjte nadzemní část růží k tomu určenou netkanou textilií. Přízemní část rostliny obklopte vrstvou mulčovací kůry, zeminy či kompostu. Během zimy takto chráněnou rostlinu pravidelně kontrolujte a jednotlivé ochranné vrstvy podle potřeby průběžně upravujte tak, aby i nadále dosahovaly svého účelu.

Diskuze Vstoupit do diskuze
140 lidí právě čte
Autor článku

Marcela Libušná

Jako bývalá majitelka prosperujícího zahradnictví a bývalého zemědělského podniku, přináším na náš web unikátní kombinaci praxe a teorie. Mé bohaté znalosti transformují zahrady našich čtenářů do oáz plných života a krásy.

Zobrazit další články