Jak do nekonečna množit hortenzie a už je nikdy nekupovat: Hravý způsob obstará kořínky do 3 měsíců

                   

Pokud si chcete na zahradu pořídit hortenzie (Hydrangea), pak vás v mnoha případech zarazí jejich vysoká cena v obchodech. Jestliže však máte ve svém okolí souseda se vzrostlým keřem, není nic jednoduššího než ho požádat o řízky a ty vhodným způsobem zapěstovat. Díky tomuto osvědčenému způsobu budete mít nové rostlinky schopné samostatného růstu na záhonku již po třech měsících.

Jak na řízky z hortenzie

Vybírejte vyzrálé vrcholy s nejméně 20 centimetrů dlouhým stonkem. Ten po odříznutí zbavte listů a ponechte jen vrcholovou chocholku (dva listy stačí). Takto připravené sazenice zatlačte do písku (předem je můžete namočit v kořenovém stimulátoru) a květináč postavte na světlé místo. Pravidelně zavlažujte tak, aby písek nikdy zcela nevyschl. Tato fáze pěstování trvá jeden měsíc – po této době budou malé hortenzie potřebovat přesazení.

iZdroj fotografie: Pixabay

Proto je opatrně vyklopte z květináče a zkontroluje, zda se na nich objevily kořínky. Pokud ano (ty bez kořínků vyhoďte), přesaďte je do květináče s výživnou humusovitou zeminou. Vše opět postavte na světlé místo a zalévejte podle potřeby. Brzy by se měly začít objevovat nové výhonky a po dvou měsících získáte již hotovou sazeničku. Tu už stačí jen vysadit na vhodné místo a po dvou týdnech poprvé přihnojit.

Jak pěstovat hortenzie na zahradě

Pěstování hortenzií se vám bude nejlépe dařit na úrodných a humózních půdách, v hlinitých a těžkých půdách se jim naopak nedaří. Dbát musíte také na správnou kyselost (pH 4,5–5,5). Pokud se barva listů vysazených rostlin změní na světle zelenou nebo žlutou, pak to znamená, že půda je jednoduše příliš zásaditá a je třeba ji okyselit například rašelinou. Nezapomeňte také na to, že tento okrasný keř potřebuje pro svůj správný vývoj opravdu hodně vody.

iZdroj fotografie: Pixabay

Nejlépe se proto cítí v polostínu, kde je možné nejsnáze udržovat půdu vlhkou. Na slunci ovšem bohatěji kvete, takže pokud budete schopni svým rostlinám zajistit dostatečné zavlažování, nemusíte se doporučením na pěstování v polostínu řídit. A nezapomínejte ani na dostatečné mulčování, což je velmi důležitý postup při péči o hortenzie, protože také pomáhá udržovat vlhkost. Použít lze například kůru nebo netkanou textilii.

Proč hortenzie nekvete

Hortenzie se co do způsobu květu v zásadě dělí do dvou skupin – na ty, které kvetou na loňských výhonech, a na ty vykvétající na letošních. Hortenzie vykvétající na loňských výhonech – do této skupiny patří i oblíbená hortenzie velkolistá (Hydrangea macrophylla) – jsou na problémy s kvetením náchylnější. Ve hře u nich totiž bývá namrzání špiček větví, nebo dokonce celých výhonků s již nasazenými poupaty.

Ta bohužel nemají žádné tvrdé šupiny, které by je ochránily před mrazem. Pokud chcete, aby hortenzie kvetly, musíte je opravdu důkladně chránit před zimními mrazíky. Vyplatí se mulčování kůrou, rašelinou nebo listím do výšky nejméně 20 až 30 cm, menší rostliny je pak vhodné zcela přikrýt větvičkami. A pokud se během zimy nebo v předjaří vyskytnou větší mrazy, vyplatí se předem zabalit keře do netkané textilie nebo do papíru.

Kterým okrasným keřům dáváte na své zahradě přednost vy?

Roste vám na zahradě velká a zanedbaná hortenzie? Sestříhejte ji správně a jako bonus získáte mnoho životaschopných řízků
Diskuze Vstoupit do diskuze
99 lidí právě čte
Zobrazit další články