Vypěstujte si letos vlastní vánoční stromek, krásnější nekoupíte. Jak řezat smrk, aby měl majestátní větve

                   

Smrky se v českých zahradách vyskytují poměrně často. Buď se uplatní jako solitéry, nebo ve skupinkách různě vysokých kultivarů, které se liší barvami. Malebně působí třeba ve spojení s břízou a javorem. Sluší jim to více ve společnosti listnáčů. Zpravidla se vysazují do míst, kde zahrada přechází do volné krajiny, a obzvlášť v moravských zahradách je lze vidět i v podobě živého plotu. Smrk však můžete pěstovat i v květináči – jako živý vánoční stromek. Oproti tomu kupovanému má totiž tu výhodu, že ho lze použít opakovaně.

Od semínka k semenáčku

Smrky potřebují ke zdárnému růstu přiměřenou vlhkost včetně vlhkosti vzduchu. Více se jim proto daří ve vyšších polohách. Vyžadují také dostatek světla, pokud ho mít nebudou, začnou zespodu opadávat. Na půdu nejsou příliš náročné, sice jim nejvíce vyhovuje vlhká hlinitopísčitá zemina, ale prospívají i v méně vyhovující půdě. Nedělá jim dobře zakouřené prostředí. Smrk se rozmnožuje pomocí semen. Aby mohla semena vyklíčit hned prvním rokem, potřebují projít tvz. stratifikací.

iZdroj fotografie: Depositphotos

To zařídíte tak, že semena na začátku února zasejete do nádobky, ve které bude vlhký, ostrý písek. Nádobku zakryjete fólií a uložíte ji do jara do lednice. V březnu následuje výsev. Namíchejte do nádoby hrabanku, kompost a ostrý písek v poměru 2:1:1. Na tuto vrstvu rozložte semena a zasypte je pískem. Nádobu uložte do pařeniště nebo skleníku. Po dvou týdnech přihnojte slabým roztokem dusíku. V červenci je začněte otužovat a v srpnu už mohou být venku. Tehdy je začněte přihnojovat fosforem a draslíkem, dusík již vynechejte.

Čas školkovat semenáčky

Počátkem dalšího jara, dříve než nastane rašení, budete sazeničky školkovat. To znamená, že je vyjmete ze substrátu, zkrátíte jim kořeny a pak je vysadíte, na místo, kde je chcete pěstovat, popřípadě do nádoby o dostatečném průměru. V případě pěstování v květináči je nutné myslet na nezbytnou drenážní vrstvu a odtok přebytečné vody. Nezapomeňte, že stále musí mít svoji vlhkost a občasné přihnojení. U slabých a křehkých semenáčků odložte školkování na příští rok.

iZdroj fotografie: Pixabay

Správně rostlý a hustý stromek

Z počátku nechte stromek růst samovolně, měl by přirozeně směřovat do tvaru kužele. Později bude třeba každý rok na jaře provádět výchovný řez. Tím se stromek opět srovná do kužele a zároveň se krásně zahustí. Nejlepším náčiním pro tento řez jsou zahradnické nůžky. Aby nezůstaly do prostoru trčet seříznuté konce větví, které už by neobrostly, musíte řez provádět vždy nad nižším větvením, okolo seříznutého konce – tak budou růst drobnější větvičky, které ho časem zakryjí. Takto můžete srovnat celý stromek najednou.

Diskuze Vstoupit do diskuze
117 lidí právě čte
Autor článku

Věra Myslíková

Vyrůstala jsem v JZD, studovala botaniku a po revoluci jsem si otevřela malé rodinné květinářství. Ze zahradničení se stalo mé celoživotní hobby, o své zkušenosti se ráda podělím se čtenáři.

Zobrazit další články