Vyrobte si vlastní hnojivo – je to snazší, než si myslíte

                   

Už se těšíte, až opět vypukne jaro a vy se budete zase moci s plnou vervou pustit do práce na zahrádce? My už se těšíme taky, ale letos chceme být ještě lépe připraveni než kdy dřív. Pokud máte zahrádku, určitě často řešíte otázku, kam s nahromaděným odpadem. A my vám dnes poradíme, co s ním, a hlavně také, jak jej převést na užitečné hnojivo. Tyto dvě starosti se dají vyřešit společně.

Kompostér jako skvělý pomocník

Pokud chcete ušetřit a dopřát své zahrádce to nejlepší, pak máme skvělý tip právě pro vás – výroba vlastního organického hnojiva! Takové hnojivo je zdarma a je daleko účinnější než kupované varianty. Co je pro to potřeba udělat? V první řadě je potřeba zřídit si kompostér. Pořídit si můžete buď speciální kompostér, nebo stejně praktické kompostovací silo.

Záleží jen na vás, která varianta se vám bude zdát praktičtější a která se vám bude spíše hodit. Do kompostéru budete ukládat veškerý zahradní a některý kuchyňský odpad (slupky a části ovoce a zeleniny, skořápky od vajec, čaj, káva, ale také zbytky vařených jídel s výjimkou tuků a masa). Nejenže tak vyřešíte, jak naložit s posekanou trávou, uschlými rostlinami či kuchyňským bio odpadem, ale zároveň si vyrobíte hnojivo, které můžete dále využívat na zahradě.

Kompostér nebo silo?

A jak tedy vybrat ten správný kompostér pro vaše účely? Kompostér volte v případě, kdy máte menší zahrádku, na které není žádné skryté místečko a kompostér tak může být vidět. Tyto kousky jsou většinou i na pohled pěkné a vaši zahrádku nebudou hyzdit. Naopak pokud máte zahrádku, na které najdete méně viditelný kousíček, kam zvědavé pohledy sousedů jen stěží dohlédnou, pak můžete zvolit kompostovací silo.

Může být větší, a díky tomu tedy získáte více využitelného materiálu. Pokud máte zvědavého pejska nebo jiné zvířátko, které se volně pohybuje po zahradě, doporučujeme spíše uzavřený kompostér.

Diskuze Vstoupit do diskuze
132 lidí právě čte
Autor článku

Marcela Libušná

Jako bývalá majitelka prosperujícího zahradnictví a bývalého zemědělského podniku, přináším na náš web unikátní kombinaci praxe a teorie. Mé bohaté znalosti transformují zahrady našich čtenářů do oáz plných života a krásy.

Zobrazit další články