Jak využít teplé podzimní počasí na zahradě? Kromě úklidu zahrady je vhodné se pustit do výsadby květin, které snesou výborně zimu, na jaře tím ušetříme čas. Rostliny zasazené na podzim jsou také silnější a odolnější, kvetou mnohem dříve, protože vyrazí okamžitě, jakmile začne hřát první jarní slunce. A které rostliny jsou jako stvořené pro podzimní výsadbu? Existují druhy jednoletých letniček, ale i trvalek, které je možné sázet do prvních mrazíků. Na co si dát při sadbě pozor a jaké druhy zasadit?
Pravidla pro sázení rostlin na zimu
Velké rozdíly v podzimní výsadbě oproti té jarní nejsou, ale je nutné myslet na to, že je počasí chladnější a rostliny čeká celá zima v půdě. Začněte proto se sadbou již na konci září a pokračujte v průběhu října, připravte si záhony, které zbavíte plevele a ohradíte deskami, břidlicí, překližkou nebo lemovací pásku, ale připravte si také půdu.
Příprava substrátu
Sázejte semena do květinového záhonu se substrátem, který si můžete koupit ve specializovaném obchodě, ale připravit si jej můžete sami z rašeliny, písku a zahradní půdy v poměru 2:1:1. V případě velkých mrazů už na podzim je vhodnější sadba do pařeniště, odkud sazenice na jaře přesadíte, případně semena zasejte do zmrazených jamek, přikryjte připraveným substrátem a na jaře přikryjte fólií.
Druhy květin pro setí na podzim
Které druhy rostlin jsou vhodné pro zasetí na podzim? Jednoduše ty, které snesou mráz a nehnijí ani při vyšší vlhkosti půdy.
Mezi jednoletkami jsou to tyto: Agrostem, Adonis, Aster, Chrpa, Godetia, Delphinium, Dimorphotheca, Calendula, Cosmea, Cochia, Lavatera, Nigella damascus, Phlox Drummond, Echinocystis, Escholvastia a Yachich. Pro zimní výsev jsou ideální naopak tyto trvalky: Aquilegia, Arabis, Gaillardia, Tyrlich, Doronicum, karpatské zvony, levandule, čemeřice, tařička a dekorativní řebříček.