Vysaďte tulipány na podzim správně. Pokud nic nezanedbáte, oslní vás na jaře nádhernou záplavou květů

Pokud pátráte po návodu, jak na podzim vysadit tulipány, seznamte se se vším potřebným, co byste o této problematice měli v tomto období vědět.

Zdroj fotografie: Depositphotos

Podzim je ideálním časem pro výsadbu cibulovin. Podívejte se na to, jak správně zasadit cibulky tulipánů. Dejte jim vše potřebné pro to, aby na jaře krásně kvetly a budete překvapeni výsledky. Velmi důležitá je především kvalita cibulek. Právě ta totiž rozhoduje o hojnosti kvetení a o celkově zdravém vývoji rostlin.

Jak na výběr zdravých cibulek

Pokud si chcete pojistit bohaté kvetení cibulovin na jaře, pak vybírejte jen pevné, zdravé a nijak nepoškozené cibule. Vyhněte se těm poškozeným, s jakýmikoliv skvrnami nebo dokonce se stopami plísně. Před výsadbou se rovněž vyplatí cibulky tulipánů proti všem nemocem ošetřit – stačí je namočit do roztoku fungicidu.

Zdroj fotografie: Canva

Kdy a jak sázet tulipány

Vybírejte si vhodný termín. Tulipány je možné vysazovat od konce září až do doby, dokud nezačne zem promrzat. U nás k tomu obvykle dochází až někdy na konci listopadu. Cibule je třeba zasadit do hloubky, která je trojnásobkem výšky cibule. Půda by měla být kyprá, dobře propustná a v žádném případě těžká a jílovitá. Cibule, které se v zimě podmáčí, nenávratně uhynou.

Správné umístění je základ

Vhodnou pozicí jsou osluněná místa s propustnou, písčitou a důkladně prokypřenou hlínou. Zalévání se podzim není třeba. Všeobecně je totiž třeba pouze po celé vegetační období (tedy jen do zežloutnutí listů). Hnojení je poté vhodné aplikovat 2 až 3krát za sezónu, a to nejlépe kapalným přípravkem s komplexním obsahem živin.

Zdroj fotografie: Pixabay

Zimní zakrytí cibulí tulipánu

Přes svěřením cibulí tulipánů zemi se vyplatí půdu na záhonu mulčovat kompostem. Ihned po výsadbě nebo nejpozději v pozdním podzimu pak přikryjte místa růstu cibulovin přibližně 10 centimetrů silnou vrstvou kůry nebo listí. A kdy tulipány opět vykopat? Když v červenci na konci vegetace zežloutnou listy tulipánů, pak je ten správný čas na to je uložit na léto pod střechu.

Vybírejte pouze suché a dobře větrané místo, kde budou moci prožit ničím nerušené období vegetačního klidu. A pozor – při výsadbě by nikdy neměly mít za společnice bílé lilie druhu Lilium candidum. I když to tak na první pohled nevypadá, přenáší v sobě původce virové pestrokvětosti tulipánů. Napadené cibule již nelze zachránit, je tedy třeba je zlikvidovat.

Už máte tulipány pro letošek vysazeny nebo jste na tento úkon ještě neměli čas?

Na podzim můžete zemi svěřit mnohem více květin. Zjistěte, jak na výsadbu jarních cibulovin