Vytvořte si na zahradě vodní plochy, které využije drobná zvěř i vy

                   

Přírodní vodní nádrže na vaší zahradě potěší oko a zároveň prospějí přírodě v nejbližším okolí. Zahrada potřebuje vláhu a i takové jezírko hodně pomůže. Vodu bude zvlhčovat vzduch ve svém okolí, zpestříte si skladbu rostlin na pozemku a přilákáte živočichy, které každá zahrada potřebuje, jako jsou žáby, hmyz, ptáci nebo včely. A nemusí se jednat jen o malé plochy pro zvířata.

Fauna a flóra v kádi

Na vše nepotřebujete spoustu místa. Pokud si říkáte, že na jezírko nemáte místo, nezoufejte. Úplně postačí, když na trávu, balkon nebo terasu postavíte nádobu, ze které jezírko vytvoříte. Nutností je samozřejmě produkt, který dobře udrží vodu. A umístit byste ho měli do polostínu a pravidelně doplňovat vodu. Použít můžete nádoby rozličných materiálů i velikostí jako např.:

  • dřevěný sud,
  • velké keramické mísy,
  • káď,
  • zinková vana.

Počítejte s tím, že takto malý prostor bude rychle zarůstat řasami a musíte se mu trochu víc věnovat. Přinese vám ovšem pítko pro ptáky a můžete v nich pěstovat nejrůznější rostliny typu prustky obecné, touleně srdčitého, babelky řezanovité nebo šmelu okoličnatého. Stát se proto mohou nejen jedinečnou okrasou, ale také praktickým doplněk, díky kterému budete moci pozorovat ptáky.

Koupací jezírko

Stejně jako ptáci a obojživelníci, i vy se jistě alespoň čas od času chcete zchladit. Pořídit si můžete klasický bazén, anebo si vybudovat vlastní jezírko, které bude plnit hned několik úkolů. Myslete na tom, že na takový projekt potřebujete skutečně hodně místo, a to minimálně 80 metrů čtverečních a hloubku dva až dva a půl metru. Kromě přírodního koupání nabízí mnoho výhod, které bazén nemá.

Díky své velikosti se bude čistit prakticky samo, protože se v něm usadí mnoho živočichů a organismů, které se o vše postarají za vás. Důležité je nezapomenout také na tzv. regenerační zónu ze štěrku, kam nasázíte různé druhy vodních rostlin. Ty se společně s mikoorganismy postarají o čistotu vody. Oproti klasickým bazénům se s přírodním jezírkem můžete těšit na výhody jako:

  • nemusíte používat žádnou chemii,
  • z estetického hlediska jsou mnohem lepší než bazén,
  • v zimě ho můžete používat i jako kluziště,
  • bude sloužit vám i živočichům žijícím ve vaší zahradě.

Nedílná součást každé zahrady i balkonu

Nezapomínejte na jednoduché pítko pro ptáky. Snadno si ho můžete pořídit v obchodě za poměrně nízkou cenu. Umístit byste ho měli na otevřené místo na zahradu, ale stejně hezky bude vypadat i na terase nebo větším balkonu. Věřte, že vaše děti se budou mnohem raději dívat na koupající ptáky, než na televizi. Jen jim k tomu musíte dát příležitost.

Hloubka pítka by neměla přesáhnout 4 centimetry a jeho stěny by nikdy neměly být kolmé. Jen tak zabráníte tomu, že menší ptáček utone. A není nic horšího, než z pítka lovit mrtvé ptáče. Dětem, ani vám to zaručeně na náladě nepřidá a ještě budete muset řešit jeho likvidaci.

Diskuze Vstoupit do diskuze
61 lidí právě čte
Autor článku

Marcela Libušná

Jako bývalá majitelka prosperujícího zahradnictví a bývalého zemědělského podniku, přináším na náš web unikátní kombinaci praxe a teorie. Mé bohaté znalosti transformují zahrady našich čtenářů do oáz plných života a krásy.

Zobrazit další články