Zahradní domek slouží jako úkryt pro děti i místo odpočinku

                   

Zahradní domky dnes pořizujeme hlavně pro děti. Mohou si v nich hrát, dělat rošťárny a užívat dětství. Jiné slouží jako místo, kam odkládáme nářadí a věcí, které právě nevyužíváme. Může mít ale ještě jednu funkci. Dobře poslouží jako místo pro odpočinek a relax.

Jak můžete zahradní domek využít?

Mají opravdu široké uplatnění:

  • úschovna a prostor pro nářadí, zahradní nábytek, gril a další věci,
  • úschovna pro jízdní kola a ostatní vybavení pro sport,
  • kutilská dílna,
  • kůlna na dřevo,
  • domeček na hraní,
  • relaxace,
  • cokoliv vás napadne.

Zahradní domek jako místo k odpočinku

Domeček nabízí prostor, kde si můžete pěkně odpočinout po pracovním dni, o víkendech nebo zkrátka kdykoliv, kdy máte volno. Někteří lidé mají takové domky jako chaty, kam jezdí na víkend. A vadit vám nemusí ani počasí. Stačí k němu mít krytou terasu a svůj šálek kávy si vychutnáte i za pošmourných dnů.

Jaký domek pořídit?

Obvyklým materiálem je v tomto případě dřevo. Vypadá dobře, krásně voní a do zahrady perfektně pasuje. Je ale poměrně finančně náročné. Používají se i domky z plechu nebo plasty. Ty obvykle pro děti nebo na uskladnění věcí. Pořídit lze v různých velikostech a provedeních, takže určitě nebude problém mít takový, jaký si přejete.

Plechové zahradní domky se mohou pochlubit příznivou cenou, snadnou stavbou a takřka nulovou údržbou. Nepotřebují pevné betonové základy. Na druhou stranu nejsou tak hezké, jako dřevěné domky.

Zahradní domky z plastu se hodí pro děti a také jako sklad pro zahradní náčiní nebo sportovní věci. Jejich předností je výhodná cena, snadná a rychlá montáž. Jsou prakticky bezúdržbové, nerezaví a vydrží i náročné povětrnostní podmínky. Samozřejmě ty z kvalitního plastu.

Důležité jsou rozměry

Rozměry domku jsou velmi důležité. Výška by minimálně měla korespondovat s vaší výškou, abyste se mohli pohodlně pohybovat a nenaráželi hlavou o strop. Vysoké stěny jsou výhodné i pro umístění regálů, skříní, polic a dalšího vybavení.

Před pořízením je důležité zvážit samotnou velikost domku. Kromě menšího ručního a elektrického nářadí nezapomeňte vzít v potaz rozměrnější zahradní techniku, gril, zahradní nábytek, jízdní kola či například příslušenství k bazénu. Do zahradních domků o rozloze do 5 m2 lze umístit např. sekačku, jízdní kolo, zahradní kolečko a pár kusů zahradního náčiní. Pokud tedy máte rozměrnější nářadí, nebo dokonce traktor, silně doporučujeme domky o rozloze okolo 20 m2.

Nezapomeňte na příslušenství

K zahradním domkům lze dokoupit poměrně bohaté příslušenství. To rozšíří možnosti vašeho domečku. Můžete si pořídit regály pro rozšíření úložného prostoru a ke zlepšení stability fungují podlahy a střešní vzpěry. Pokud máte domeček jako místo, kde trávíte čas, potřebujete podlahu zcela určitě. V nabídce jsou i různé druhy oken a jejich zavírání, dveře, zahrádky apod.

Jako sauna

Zahradní domek může být zároveň i saunou. Dnes už to rozhodně není výsada pro bohaté a saunu si můžete klidně dopřát i na své zahradě. Vyhnete se přeplněným centrům. Pohodový relax si dopřejte kdykoliv dostanete chuť a nikdo vás nebude rušit, nemáte žádné časové omezení. Jestli máte na zahradě i bazén, můžete do něj hned po saunování skočit.

Diskuze Vstoupit do diskuze
61 lidí právě čte
Autor článku

Marcela Libušná

Jako bývalá majitelka prosperujícího zahradnictví a bývalého zemědělského podniku, přináším na náš web unikátní kombinaci praxe a teorie. Mé bohaté znalosti transformují zahrady našich čtenářů do oáz plných života a krásy.

Zobrazit další články