Zahrada bez nějakého vodního prvku bude vždy o něco ochuzená. Voda v zahradě znamená život, svěžest a příjemný pohled, protože většina lidí svá zahradní jezírka vyladí do nejmenšího detailu. Jeho pořízení přitom není tak finančně náročné a založit jej zvládne každý.
V zahradním jezírku se můžete i koupat
Jezírka na zahradě lemovaná různými rostlinami, cestičkami s kamínků a osvětlená solárními svítidly se začínají na našich zahradách bezpečně zabydlovat. Není divu. Nejsou finančně náročná, vypadají skutečně nádherně, můžete v nich pěstovat květiny a chovat ryby. Některé typy jsou dokonce vhodné i ke koupání.
Když se pro takové jezírko rozhodnete, rozhodně neuděláte chybu. Instalace je velmi rychlá a jednoduchá. Těšit se z té krásy můžete během pár dní. Zvlášť v situaci, kdy vám stačí standardní rozměry a nepotřebujete „nic extra“.
Klasická plastová jezírka jsou vybavena zabudovanými zónami pro rostliny a bývá u nich také příslušenství s hadicemi.
Jezírko založte dál od stromů
Jezírko nikdy nezakládejte blízko listnatým nebo jehličnatým stromům. Vhodné nejsou ani keře, které se příliš agresivně rozrůstají. Je vždy lepší, když jsou dost daleko. Minimální hloubka jezírka musí být alespoň 80 cm kvůli zamrznutí vody. Myslete i na blízkost elektrického proudu a vody. Nezapomeňte ani na volbu dobrého čerpadla, filtru a čistícího zařízení. O jejich výběru se vždy raději poraďte s odborníkem. Čerpadlo by mělo ležet v co největší hloubce, aby dokázalo vyčerpat usazeniny až úplně ze dna.
Ideální poloha je blízko terasy
Krásu jezírka i jeho okolí si určitě chcete užívat pohodlně a bez toho, abyste museli přecházet celou zahradu. Proto při jeho zakládání myslete na to, že by nemělo být daleko od místa, kde rádi sedíte a odpočíváte. Zároveň berte v úvahu také sluneční záření, které by na vodní hladinu mělo dopadat čtyři až šest hodin denně. Nemělo by to být déle, protože pak se hodně tvoří vodní řasy.
Jak udržet zahradní jezírko čisté?
Nejlepší je pořídit jezírko rovnou s vlastní filtrací. Je to sice nákladnější, ale pak se nemusíte v podstatě o nic starat. Pokud chcete přírodní filtraci, musí být opravdu vhodně vyřešená, aby fungovala tak, jak má. Když se ale obrátíte na správné odborníky, dočkáte se toho, že získáte doslova oázu klidu a pohody se zurčícím potůčkem a krásným jezírkem.
Udělejte si radost
Když nemáte na zahradě dostatek vody nebo prostor pro vodní jezírko, zkuste některé drobnější vodní prvky. I ty udělají radost. Péče je v podstatě minimální, jen stačí občas dolít vodu. Zkuste například:
- japonskou klapačku,
- nejrůznější nádoby s fondánovým čerpadlem (se solárním pohonem nepotřebujete elektřinu),
- kamenný vodopád s oběhovým čerpadlem na skalku nebo terasu,
- ptačí pítka nebo koupátka.