Zahradní jezírko je netradiční prvek, který ale vyžaduje náročnou údržbu

                   

Možná jste vždycky toužili mít na zahradě malé okrasné jezírko, kde by mohly růst lekníny, a třeba by se tam mohla prohánět i jedna zlatá rybka. Pokud jste si tento dětský sen splnili, určitě už jste stihli zjistit, že údržba takového jezírka není žádná procházka růžovým sadem. Aby bylo jezírko skutečně pěkné a udržované, chce to skutečně hodně úsilí. Mít na zahradě vodní plochu v jakékoliv podobě znamená také se starat o její čistotu. Existuje pro to řada pomocníků.

Pořiďte si správné vybavení

Celoročně odstraňujeme hráběmi či podběrákem z vody a ze dna odumřelé rostliny, řasy a listí. Je-li jezírko poblíž stromů, je ideální natáhnout nad hladinou síť. Má to samozřejmě estetický dopad – jezírko nebude tak pěkné, ale o to méně práce s údržbou bude. Občas se hlavně během parného léta stane, že se na vodní hladině přemnoží bakterie e jezírko začne zelenat nebo dokonce zapáchat. V boji s řasami pomůže UV lampa, filtry, skimmer či některý z přípravků na jejich likvidaci.

Na nečistoty ručně nebo s pomocí přístrojů

Na celoroční údržbu se vám budou hodit nejrůznější síťky a podběráky. S pomocí nich vybíráme z vody listí, nečistoty a další věci, které mohu jezírko hyzdit nebo snižovat kvalitu vody. S nečistotami v jezírku nám pomůže i speciální jezírkový vysavač. Snadno jím odsajeme zbytky odumřelých rostlin, části listí a další nečistoty. To už je ale zařízení, do kterého musíte trochu zainvestovat, takže se ji jej pořizujte spíše pro větší vodní plochy.

Pokud máte ryby, je toho na údržbu ještě více. V takovém případě budete dost možná potřebovat biologickomechanický filtr. Čerpadlo žene vodu přes filtrační komory s různými druhy filtračních médií. Vodu zbavují jak mechanických i biologických nečistot, např. hnijící organické hmoty z rybích výkalů. Jak je patrné, údržba není snadná, ale je pravda, že takové jezírko může udělat velkou parádu a pořádně ozvláštnit vaši zahradu.

Diskuze Vstoupit do diskuze
139 lidí právě čte
Autor článku

Marcela Libušná

Jako bývalá majitelka prosperujícího zahradnictví a bývalého zemědělského podniku, přináším na náš web unikátní kombinaci praxe a teorie. Mé bohaté znalosti transformují zahrady našich čtenářů do oáz plných života a krásy.

Zobrazit další články