Zahradní jezírko je netradiční prvek, který ale vyžaduje náročnou údržbu

                   

Možná jste vždycky toužili mít na zahradě malé okrasné jezírko, kde by mohly růst lekníny, a třeba by se tam mohla prohánět i jedna zlatá rybka. Pokud jste si tento dětský sen splnili, určitě už jste stihli zjistit, že údržba takového jezírka není žádná procházka růžovým sadem.

Aby bylo jezírko skutečně pěkné a udržované, chce to skutečně hodně úsilí. Mít na zahradě vodní plochu v jakékoliv podobě znamená také se starat o její čistotu. Existuje pro to řada pomocníků.

iZdroj fotografie: Pixabay.com

Pořiďte si správné vybavení

Celoročně odstraňujeme hráběmi či podběrákem z vody a ze dna odumřelé rostliny, řasy a listí. Je-li jezírko poblíž stromů, je ideální natáhnout nad hladinou síť. Má to samozřejmě estetický dopad – jezírko nebude tak pěkné, ale o to méně práce s údržbou bude. Občas se hlavně během parného léta stane, že se na vodní hladině přemnoží bakterie e jezírko začne zelenat nebo dokonce zapáchat. V boji s řasami pomůže UV lampa, filtry, skimmer či některý z přípravků na jejich likvidaci.

Na nečistoty ručně nebo s pomocí přístrojů

Na celoroční údržbu se vám budou hodit nejrůznější síťky a podběráky. S pomocí nich vybíráme z vody listí, nečistoty a další věci, které mohu jezírko hyzdit nebo snižovat kvalitu vody. S nečistotami v jezírku nám pomůže i speciální jezírkový vysavač. Snadno jím odsajeme zbytky odumřelých rostlin, části listí a další nečistoty. To už je ale zařízení, do kterého musíte trochu zainvestovat, takže se ji jej pořizujte spíše pro větší vodní plochy.

iZdroj fotografie: Pixabay.com

Pokud máte ryby, je toho na údržbu ještě více. V takovém případě budete dost možná potřebovat biologickomechanický filtr. Čerpadlo žene vodu přes filtrační komory s různými druhy filtračních médií. Vodu zbavují jak mechanických i biologických nečistot, např. hnijící organické hmoty z rybích výkalů. Jak je patrné, údržba není snadná, ale je pravda, že takové jezírko může udělat velkou parádu a pořádně ozvláštnit vaši zahradu.

Diskuze Vstoupit do diskuze
51 lidí právě čte
Autor článku

Marcela Libušná

Jako bývalá majitelka prosperujícího zahradnictví a bývalého zemědělského podniku, přináším na náš web unikátní kombinaci praxe a teorie. Mé bohaté znalosti transformují zahrady našich čtenářů do oáz plných života a krásy.

Zobrazit další články