Výběr zahradního nábytku se stává obvykle prioritním zájmem každého, kdo vlastní alespoň trochu větší balkon, v období, kdy se prodlužují a oteplují dny. Aktuálně jsou k dispozici různé varianty produktů lišící se mezi sebou především materiálovým řešením a designem, na něž jsou kladeny speciální požadavky zejména, co se týká odolnosti venkovnímu prostředí, míry opotřebovávání a celkové životnosti.
Jaké jsou standardní možnosti
Zahradní nábytek je možné pořídit v několika velmi oblíbených materiálových řešeních – pokud pořizujete nábytek pro větší posezení, je ideální vybírat si sety, jednak dosáhnete příjemného vzhledového efektu, jednak bude potřeba všechny kusy ošetřovat stejným způsobem. Nábytek pro venkovní použití se vyrábí z následujících materiálů:
- masivní či lepené dřevo
- kovové systémy
- plastové sety (homogenní, obvykle vytlačované)
- proutěný nábytek z přírodních surovin
- proutěný nábytek ze syntetiky
- speciální pletený nábytek s úpravou pro exteriér
Všechny uvedené typy poskytují pohodlné posezení a zpravidla se opatřují látkovým programem (polštářky, podsedáky apod.), které se mimo dobu používání skladují v interiéru.
Jak se o zahradní nábytek starat, aby dlouho vydržel
Péče o zahradní nábytek se odvíjí především od výrobního materiálu. Nejméně náročné na údržbu jsou plastové sety, zejména takové, které nejsou vyplétány, ale vyrábí se jako unifikované systémy s malou tloušťkou prvků, omezenou nosností a krátkou životností. Tento nábytek je používá především krátkodobě a rychle se opotřebovává. Pokud si tedy chcete zahradu, balkon či terasu vybavit nábytkem dlouhodobě, je lepší vybírat z ostatních typů.
Zahradní nábytek pletený/proutěný
Nábytek vytvořený převážně z materiálu vláknového charakteru je pevný a velmi trvanlivý při optimální hmotnosti. Je-li nábytek vyroben ze syntetického materiálu, vyžaduje obvykle také minimální údržbu, v porovnání s běžným plastovým nábytkem je však o poznání dražší. Pokud je surovina přírodního původu (ratan, vrba apod.), vyžaduje alespoň minimální údržbu pravidelným ošetřením povrchu – základní stavební jednotkou buněčných stěn přírodních materiálů jsou celulózy, které špatně snášejí UV záření, a anizotropní charakter je senzitivní k vlhkosti. Péče o tento typ zahradního nábytku se nejčastěji omezuje na olejový nátěr, optimální je impregnovat vnější povrch lněným olejem.
Kovový zahradní nábytek
Dalším typem zahradního nábytku s velmi nízkými náklady na údržbu je nábytek kovový. Jedná se většinou o robustní kovový rám vyrobení z lehčí slitiny (hliníku neb oceli) s výpletem různé flexibility. Kovový nábytek je zpravidla potřebné pouze zbavovat prachu a nečistot navlhčenou tkaninou. Pokud ztrácí původní vzhled v delších intervalech, tak se také natírá vhodnými prostředky.
Dřevěný zahradní nábytek
Nejnáročnějším na údržbu je nábytek z masivního nebo lepeného dřeva, tedy dřevěný zahradní nábytek. V tomto směru je možná vysoká variabilita jak tvaru, tak typu dřeva. Některé druhy se nechávají neošetřované (například velmi tvrdé teakové, akátové nebo modřínové dřevo), jiné je potřeba pravidelně ošetřovat, především je-li již z výroby s povrchovou úpravou. To platí především pro měkčí dřeva, která bývají opatřena nátěrem či lazurou.