Zajistěte si nádherné květy pivoněk díky správné výživě. Pupeny budou pevné, velké a krásné

                   

Přišly k nám z daleké Asie, kde byly dokonce uctívány, ovšem v našich zahradách předvedly pozoruhodnou schopnost přizpůsobit se nejrůznějším podmínkám. Nejčastěji na našich záhonech a pod keři roste pivoňka křovitá (Paeonia suffruticosa), pivoňka tenkolistá (Paeonia tenuifolia), pivoňka lékařská (Paeonia officinalis) a pivoňka bělokvětá (Paeonia lactiflora). A o všechny je nutné se řádně starat. Jak na to?

Fosfor, draslík a dusík jako pivoňková svatá trojice

Fosforečnato-draselné hnojivo používáme většinou u rybízů a dalších ovocných dřevin, ovšem nepohrdnou jím ani pivoňky. Potřebují však jen trochu upravený recept. Jak na něj? Připravte si 20 gramů dusičnanu amonného, síranu draselného a superfosfátu. To vše nasypte do 10 litrů dešťové nebo alespoň odstáté vody a dobře promíchejte. Získaný roztok vám vystačí k pohnojení tří vzrostlých keřů.

iZdroj fotografie: Unsplash

Tímto hnojivem dodáte rostlině všechny nezbytné stopové prvky, jež jsou u pivoněk zcela nezbytné pro bohaté kvetení. A ve hře není jen množství, ale i barva jednotlivých květů. A jako bonus vám krása pivoněk vydrží o něco déle a květy budou odolnější i vůči vlivům počasí, což je velmi důležité zejména u bíle nebo světle růžově kvetoucích odrůd, jež často poškodí i mírný déšť.

Kdy a jak správně hnojit

Jestliže stihnete pivoňky pohnojit ještě před nasazením květů, bude to samozřejmě ideální. Pokud to však u velmi raných odrůd nestihnete, pohnojte je kdykoliv později. I tak to bude pro rostliny vítaná vzpruha. Nikdy však neaplikujte hnojivo na suchou půdu. Mnohem lepší to bude po dešti nebo ve chvíli, kdy keře vydatně zalijete odstátou vodou. Předejdete tak riziku popálení kořenů.

iZdroj fotografie: Unsplash

Další důležité zásady pro pěstování pivoněk

Aby se jim na zahradě dařilo, je nutné pro ně vytvořit vhodné podmínky. Nejméně náročná je pivoňka křovitá (Paeonia suffruticosa) a pivoňka lékařská (Paeonia officinalis). Naopak pivoňka tenkolistá (Paeonia tenuifolia) a pivoňka bělokvětá (Paeonia lactiflora) se hodí spíše pro pokročilé zahrádkáře, kteří to už s těmito květinami alespoň trochu umí. Zasaďte je do vhodné půdy s dostatkem živin. Mladé sazenice se vyplatí přistínit, ty starší už podobnou péči nepotřebují.

Zejména první rok po přesazení je vhodné u pivoněk redukovat listy i květy, aby se mohl dostatečně vyvinout jejich kořenový systém. Není nutné provádět tento krok preventivně, ale jakmile zpozorujete první známky vadnutí, zbavte rostliny nejdříve většiny květů a v případě potřeby i několika nejstarších listů. Donutíte je tím nově obrazit a pustit i více kořenů. Samotný kořenový bal pak před výsadbou narušte rukou nebo třeba vidličkou. Opět tak pomůžete zakořeňování.

Diskuze Vstoupit do diskuze
148 lidí právě čte
Autor článku

Věra Myslíková

Vyrůstala jsem v JZD, studovala botaniku a po revoluci jsem si otevřela malé rodinné květinářství. Ze zahradničení se stalo mé celoživotní hobby, o své zkušenosti se ráda podělím se čtenáři.

Zobrazit další články