Zasychání pupenů růží? Na vině je jedna z těchto příčin a my víme, jak s každou z nich zatočit

                   

Jakmile začnou poupata u růží zasychat ve velkém, je čas na okamžitý zásah. Pokud totiž pomoc odložíte, pravděpodobně se připravíte o kvetení těchto královen zahrady až do konce sezóny, a to by byla rozhodně škoda. Abyste však mohli zasáhnout co nejúčinněji, musíte odhalit příčiny.

Když je na vině obávané padlí

Růže (Rosa) jsou k této vysoce nakažlivé a rychle se šířící chorobě obzvláště náchylné. Ale může postihnout i další trvalky, jako jsou astry, floxy, ostrožka či vlčí bob mnoholistý. Ale padlí se vyskytuje i na ovocných stromech a keřích (jahodníky, angrešty, rybízy, jabloně a broskvoně). Tady všude se projevuje bílým povlakem na stoncích a listech.

iZdroj fotografie: Depositphotos

A protože se velmi snadno přenáší, může v krátkém čase postihnout i růže. Jestliže se tedy usychání květů pojí i s charakteristickým zabarvením listů, které vypadají jakoby posypané moukou, pak je viník jasný. Ošetřete tedy růže vhodným fungicidem.

Růže může potrápit i choroba listů

Dalším častým faktorem u zasychání poupat je černá listová skvrnitost růže (Diplocarpon rosae). Tu také způsobuje houba, tentokrát ovšem Marssonina rosae. Na růže útočí především v letech s chladným a vlhkým počasím. Její rozvoj také podporují studené, těžké a nepropustné půdy bez obsahu dostatečného procenta humusu. V nich totiž dochází k přemokřování a zahnívání kořenů.

iZdroj fotografie: Depositphotos

A jak černou listovou skvrnitost růže poznat? Nejdříve se na listech objeví fialovočerné skvrny, a to nejprve u země. Rychle se však šíří výš. Stačí dva až tři týdny bez ošetření a začnou trpět i květy, jež výživu z listů nutně potřebují. Nejdříve na keřích zpozorujete neobvyklé žluté zabarvení květů nebo jejich nažloutlé okraje, později se přidá zasychání poupat. Opět použijte vhodný fungicid.

Rzivost růží trápí především husté keře

Rzivost růží alias rez růžová (Phragmidium mucronatum) se objevuje především v keřích, u kterých zapomínáme na pravidelné provzdušňování řezem. Pokud neodstraňujeme větve mířící do útrob růžového keře, pak uvnitř vytváříme ideální vlhké a nevětrané prostředí, v němž se rzivosti daří přímo báječně. A jako první to samozřejmě odnesou květy.

iZdroj fotografie: PxFuel
Zdroj fotografie: PxFuel

A jak si s tím poradit? Nejlepší první pomocí je okamžité odstranění napadených větví. Vyřežte všechny výhonky a listy, které osychají a zbarvují se dorezava. Ale nedávejte je na kompost, patří výhradně do domácího odpadu, jinak by se mohly spory rzi v následujícím roce nerušeně šířit dál. Tento krok obvykle stačí a žádné další ošetření není třeba.

V nouzi nasaďte kyselinu boritou

Proti všem těmto houbovým chorobám se naštěstí můžete účinně bránit. Stačí již při prvních známkách problému použít kyselinu boritou. Pět gramů do deseti litrů vody stačí. Vše přelijte do postřikovače a růžové keře řádně ošetřete až do skanutí. Doporučujeme také provzdušnit zeminu v okolí kořenů a pokrýt ji mulčem z kůry. Zabráníte tak přenosu patogenních zárodků ze zeminy přímo na růže.

O dostatek živin se u růží postará správně připravený výluh z kopřiv

Problémem může být i sucho

Pokud růže přeschnou, také přijdou o většinu svých květů. Jen bohatá zálivka však mnohdy nestačí, a to zvláště ve chvíli, kdy jsou záhony umístěny na přímém slunci. Pomoci vám může opět vhodný mulč anebo stínící sítě, které stačí používat jen v několika nejparnějších týdnech roku. Uvidíte, že se vám růže za tuto péči odvděčí velmi bohatě, voňavě a barevně.

Diskuze Vstoupit do diskuze
98 lidí právě čte
Autor článku

Věra Myslíková

Vyrůstala jsem v JZD, studovala botaniku a po revoluci jsem si otevřela malé rodinné květinářství. Ze zahradničení se stalo mé celoživotní hobby, o své zkušenosti se ráda podělím se čtenáři.

Zobrazit další články