Zázračná bylinka levandule. Jaké jsou její příznivé účinky a jak se o tuto fialovou krásku správně starat?

                   

Levandule, zázračná fialová rostlinka, která si svou omamnou vůní dokáže podmanit téměř každého, kdo jednou přičichne. Mimo to má však hned celou řadu nejrůznějších využití, a stala se tak jednou z nejuniverzálnějších rostlinek, které lze pěstovat. Co je však možná ještě lepší, je její nenáročnost. Pěstovat se totiž dá jak v záhonku na zahrádce, tak i v pohodlí domova jako vonná pokojová rostlina. Jak se o ni ale správně starat, aby byla krásná, a kde všude se tato rozkošná květinka dá využít?

Výsadba a správná péče

Jak již bylo zmíněno, levandule je velmi přizpůsobivou rostlinkou, kterou můžete vysadit téměř kamkoliv. Na sluníčko před dům, do záhonku v zahradě, ale lze ji s přehledem pěstovat i jako pokojovou rostlinu, která bude nádherně zdobit váš interiér. A ta vůně! Již nikdy nebudete potřebovat předražené osvěžovače vzduchu nebo vonné svíčky.

i

Co se samotné výsadby týče, tu lze provést dvěma jednoduchými způsoby. Prvním z nich je vysazení ze semínka, které je poněkud pracnější. Druhý způsob je zasazení mladých odnoží neboli sazenic. Ty seženete jak v zahrádkářství, tak v hobbymarketu, na tržišti nebo od hodné známé, která se s vámi ráda podělí.

Pokud levanduli ještě nemáte, právě teď je ten správný čas na její výsadbu. Semínka je sice nutné zasít již v únoru nebo březnu, ale mladé sazeničky mají čas až do května, aby se vyhnuly ranním mrazíkům, které této rostlince příliš nesvědčí.

i

Na samotnou starostlivost je poté tato rostlinka naprosto nenáročná. Potřebuje pouze slunné místečko a dobře propustnou půdu, nejlépe s přidaným pískem. Časté hnojení nebude třeba a zálivku snese i občasnou, takže pro zapomnětlivce nebo línější pěstitele je ideální volbou. Důležitým krokem po zimě je však pravidelné zastřihování starých a suchých částí a také zkrácení délky. Jen tak vám totiž na léto tato kráska znovu obroste a nahodí nádherné květy.

i

Výhody a využití levandule

O výhodách a všech možných využitích této fialové krásky by se dala napsat snad celá brožura, my si tak vytyčíme ty nejzásadnější z nich. Levandule se totiž dá využít téměř celá, takže jak květy, tak lísky, a dokonce i stonek lze zužitkovat. Kdo má levanduli doma jistě ví, že kromě nádherné fialové rostlinky se silnou vůní, která dokonale zdobí každý záhonek i květináč, vlastní také rostlinu s neuvěřitelně širokou škálou využití.

i

Relaxace a lepší spánek – hned prví výhodou levandule je její vůně, která má na lidský organismus téměř zázračnou moc. Dokáže totiž naprosto dokonale uvolnit, zrelaxovat a dopřát také lepší spánek. Ptáte se, jak na to? Stačí si dát pod polštář nebo k vaně látkový pytlík s nasušenou levandulí a uvidíte, jaký účinek to bude mít.

i

Využití v kosmetice – díky svým uvolňujícím schopnostem a nádherné vůni se levandule také hojně užívá například v kosmetice. Výtažky z této rostlinky mají totiž velmi pozitivní vliv na zjemnění pokožky. Dá se tedy koupit v téměř jakékoliv formě od olejíčků, krémů a parfémů až po mýdla či pěny a soli do koupele a dále se využívá také pro provonění běžných makeupových prostředků.

i

Vhodná i ke konzumaci – co možná mnoho lidí neví, je, že kromě velmi silné aromatické vůně umí levandule dokonale dochutit také řadu pokrmů nebo moučníků. Jejím luhováním se vyrábí také sirup, který má velmi výraznou a plnou chuť, ale lze ji použít i na omáčky, krémy a také jako zdobení dortů a koláčů.

i

Odpuzovač hmyzu – další velkou výhodou levandule a její vůně je to, že slouží jako spolehlivý odpuzovač téměř všech druhů hmyzu. V zahrádce vás tak nebude obtěžovat žádná havěť a doma stačí umístit pytlík sušené levandule nebo použít vonný olej a máte po molích, komárech, ovocných muškách atd.

Diskuze Vstoupit do diskuze
73 lidí právě čte
Autor článku

Věra Myslíková

Vyrůstala jsem v JZD, studovala botaniku a po revoluci jsem si otevřela malé rodinné květinářství. Ze zahradničení se stalo mé celoživotní hobby, o své zkušenosti se ráda podělím se čtenáři.

Zobrazit další články