Zázračná bylinka levandule. Jaké jsou její příznivé účinky a jak se o tuto fialovou krásku správně starat?

Zázrak jménem levandule. Jak správně ji pěstovat a starat se o ni a kde všude najde tato rostlinka své využití?

Zdroj fotografie: Depositphotos

Levandule, zázračná fialová rostlinka, která si svou omamnou vůní dokáže podmanit téměř každého, kdo jednou přičichne. Mimo to má však hned celou řadu nejrůznějších využití, a stala se tak jednou z nejuniverzálnějších rostlinek, které lze pěstovat. Co je však možná ještě lepší, je její nenáročnost. Pěstovat se totiž dá jak v záhonku na zahrádce, tak i v pohodlí domova jako vonná pokojová rostlina. Jak se o ni ale správně starat, aby byla krásná, a kde všude se tato rozkošná květinka dá využít?

Výsadba a správná péče

Jak již bylo zmíněno, levandule je velmi přizpůsobivou rostlinkou, kterou můžete vysadit téměř kamkoliv. Na sluníčko před dům, do záhonku v zahradě, ale lze ji s přehledem pěstovat i jako pokojovou rostlinu, která bude nádherně zdobit váš interiér. A ta vůně! Již nikdy nebudete potřebovat předražené osvěžovače vzduchu nebo vonné svíčky.

Co se samotné výsadby týče, tu lze provést dvěma jednoduchými způsoby. Prvním z nich je vysazení ze semínka, které je poněkud pracnější. Druhý způsob je zasazení mladých odnoží neboli sazenic. Ty seženete jak v zahrádkářství, tak v hobbymarketu, na tržišti nebo od hodné známé, která se s vámi ráda podělí.

Pokud levanduli ještě nemáte, právě teď je ten správný čas na její výsadbu. Semínka je sice nutné zasít již v únoru nebo březnu, ale mladé sazeničky mají čas až do května, aby se vyhnuly ranním mrazíkům, které této rostlince příliš nesvědčí.

Na samotnou starostlivost je poté tato rostlinka naprosto nenáročná. Potřebuje pouze slunné místečko a dobře propustnou půdu, nejlépe s přidaným pískem. Časté hnojení nebude třeba a zálivku snese i občasnou, takže pro zapomnětlivce nebo línější pěstitele je ideální volbou. Důležitým krokem po zimě je však pravidelné zastřihování starých a suchých částí a také zkrácení délky. Jen tak vám totiž na léto tato kráska znovu obroste a nahodí nádherné květy.

Výhody a využití levandule

O výhodách a všech možných využitích této fialové krásky by se dala napsat snad celá brožura, my si tak vytyčíme ty nejzásadnější z nich. Levandule se totiž dá využít téměř celá, takže jak květy, tak lísky, a dokonce i stonek lze zužitkovat. Kdo má levanduli doma jistě ví, že kromě nádherné fialové rostlinky se silnou vůní, která dokonale zdobí každý záhonek i květináč, vlastní také rostlinu s neuvěřitelně širokou škálou využití.

Relaxace a lepší spánek – hned prví výhodou levandule je její vůně, která má na lidský organismus téměř zázračnou moc. Dokáže totiž naprosto dokonale uvolnit, zrelaxovat a dopřát také lepší spánek. Ptáte se, jak na to? Stačí si dát pod polštář nebo k vaně látkový pytlík s nasušenou levandulí a uvidíte, jaký účinek to bude mít.

Využití v kosmetice – díky svým uvolňujícím schopnostem a nádherné vůni se levandule také hojně užívá například v kosmetice. Výtažky z této rostlinky mají totiž velmi pozitivní vliv na zjemnění pokožky. Dá se tedy koupit v téměř jakékoliv formě od olejíčků, krémů a parfémů až po mýdla či pěny a soli do koupele a dále se využívá také pro provonění běžných makeupových prostředků.

Vhodná i ke konzumaci – co možná mnoho lidí neví, je, že kromě velmi silné aromatické vůně umí levandule dokonale dochutit také řadu pokrmů nebo moučníků. Jejím luhováním se vyrábí také sirup, který má velmi výraznou a plnou chuť, ale lze ji použít i na omáčky, krémy a také jako zdobení dortů a koláčů.

Odpuzovač hmyzu – další velkou výhodou levandule a její vůně je to, že slouží jako spolehlivý odpuzovač téměř všech druhů hmyzu. V zahrádce vás tak nebude obtěžovat žádná havěť a doma stačí umístit pytlík sušené levandule nebo použít vonný olej a máte po molích, komárech, ovocných muškách atd.