Zbavte se černé skvrnitosti listů růží rychle a efektivně. Pokvetou až do konce léta

                   

Houbové choroby patří k tomu nejzákeřnějšímu, co nás může při péči o zahradu postihnout. U okrasných květin pak patří k nejzávažnějším černá listová skvrnitost růže (Diplocarpon rosae), která je způsobena houbou s latinským názvem Marssonina rosae. A pokud se u vás vyskytne, dokáže rychle zničit celý keř. Musíte proti ní tedy účinně zasáhnout.

Houbové choroby se objevují během deštivého období

Jakmile v létě alespoň jeden týden v kuse proprší, začnou na rostlinách a v půdě bujet houby doslova pekelným tempem. Svědčí jim zejména starý rostlinný materiál (neotrhané květy, špatně shrabané listí apod.), ale objevit se mohou i na živých stoncích, listech nebo květech. A to zejména tam, kde je výsadba příliš hustá anebo ve stínu, takže sluníčko nemůže přebytečnou vlhkost dostatečně rychle vysušit.

iZdroj fotografie: Depositphotos

Jak poznat černou skvrnitost růže

Zpočátku se projevuje nenápadně. Nejdříve najdeme na listech jen drobné černé skvrny (nepopleťte si je s trusem hmyzu), které se však velmi rychle začnou rozšiřovat. Později zasahuje choroba i poupata a ta odpadávají ještě před rozkvetením. A silně poškozuje i samotnou rostlinu. Oslabuje ji a ubírá tak šanci na úspěšné přežití zimních měsíců.

Jak poznat černou skvrnitost růží

První pomoc proti černé skvrnitosti

Jakmile první známky potíží zpozorujete, zasáhněte včas. Vezměte si 25 mililitrů kyseliny salicylové a tu smíchejte s jednou polévkovou lžíci 10% roztoku amoniaku a půl litrem vody. Vše přelijte do rozprašovače a ošetřete růže. Pracujte důkladně a postříkejte listy i stonky za všech stran. Posílíte tak jejich obranyschopnost.

iZdroj fotografie: Depositphotos

A aby bylo účinné působení opravdu zaručeno, opakujte celou proceduru ještě jednou, a to po 7-10 dnech. Vždy si však připravte čerstvý roztok, ten starý totiž ztrácí na účinnosti. A stejný roztok lze použít i proti padlí, které napadá rybíz černý (Ribes nigrum) a rybíz červený (Ribes rubrum) nebo ostružiník maliník (Rubus idaeus).

Diskuze Vstoupit do diskuze
70 lidí právě čte
Autor článku

Věra Myslíková

Vyrůstala jsem v JZD, studovala botaniku a po revoluci jsem si otevřela malé rodinné květinářství. Ze zahradničení se stalo mé celoživotní hobby, o své zkušenosti se ráda podělím se čtenáři.

Zobrazit další články