Zbavte se nevzhledných krtinců rychle, efektivně a jednou provždy

                   

Objeví-li se na zahradě nevzhledné a nahodile rozmístěné hromádky, nejspíše se k vám nastěhoval nový nájemce – krtek. Jeho přítomnost na zahradě není příliš žádoucí začátkem výsadby, jelikož svou činností může narušovat kořínky mladých rostlinek, jež ještě nemají dostatečnou mohutnost. Krtince jsou navíc značně neestetické a měkké, takže pokud se jich v prostoru zahrady nachází více, ztěžují pohyb po trávníku a celkové znehodnocují jeho kvalitu. Boj s krtinci ovšem nemusí být náročný a v některých případech mlže vašemu snu o krásném prostředí pomoci.

Čím je přítomnost krtka na zahradě užitečná

Nastěhuje-li se vám krtek na zahradu, nezoufejte a využijte jeho přítomnosti co nejvíce. Krtek není primárně považován za škůdce a jedná se o chráněného živočicha, který půdu pomáhá kypřit a zušlechťovat, Živí se hmyzem, který může být pro vaši úrodu mnohem nebezpečnější než krtkova činnost. Pokud se na zahradě objeví, znamená to, že půda, kterou k dopěstování rostlin používáte, je výborné kvality. Krtky přitahují především rovné nebo mírně svažité plochy bez většího porostu či náročných kořenů stromů, proto se také nejčastěji krtince objevují na pěstěném trávníku. Lidem vadí především jejich vzhled, kvalita půdy krtince bývá ovšem velmi dobrá a lze ji po odstranění použít jako substrát do záhonu pro výsadbu.

iZdroj fotografie: Pixabay.com

Jak se efektivně zbavit krtinců

Běžným způsobem, jak se můžete zbavit krtka, je používat různé typy plašiček, které fungují na několika principech (standardně se jedná o zvukové nebo pachové), ty však mohou být nepříjemné také pro vás a jejich účinek není zcela zaručený. Pokud chcete krtka opravdu vyhnat, optimální je použít postup, při němž odradíte živočicha od dalšího norování pomocí rozkládající se rybí hlavy. Hlavu je potřeba vložit přímo do chodbiček, aby se pach, který při rozkladu začne vydávat, šířil celým jejich systémem. Postup je následující:

  1. Vyberte jeden krtinec a odhrňte svrchní půdu tak, aby se objevil vstup.
  2. Ověřte, že se jedná o vstup do systému chodbiček – vstup má vždy téměř vertikální směr.
  3. Do vstupu nasuňte rybí hlavu a zatlačte ji co nejhlouběji.
  4. Půdu nad rybí hlavou dostatečně udusejte, aby se vytvořily pro rozklad ideální podmínky a současně se její pach nešířil ven.
iZdroj fotografie: Pixabay.com

Odstěhování krtka bude nějakou dobu trvat, ale vrátit už by se neměl. Důležité je krtince nikdy nezahrabávat – ucpete tak přívod vzduchu a donutíte krtka vytvářet stále nové, čímž vlastně docílíte opačného efektu.

Diskuze Vstoupit do diskuze
95 lidí právě čte
Autor článku

Marcela Libušná

Jako bývalá majitelka prosperujícího zahradnictví a bývalého zemědělského podniku, přináším na náš web unikátní kombinaci praxe a teorie. Mé bohaté znalosti transformují zahrady našich čtenářů do oáz plných života a krásy.

Zobrazit další články