Okouzlující pergola plná květin. Čím ji osázet, aby vypadala dokonale a zajistila dostatek soukromí?

                   

Pokud chcete vylepšit vaši pergolu a terasu, jsou živé rostliny skvělou volbou. Nejenže umí být krásné na pohled, ale také vytváří příjemné mikroklima, vrhají stín a ochrání vás před prachem. Zpříjemní tak vaše chvíle strávené na zahradě. Existuje mnoho popínavých druhů zeleně, které tyto výhody mají a jsou jednoduché na pěstování i údržbu.  

Pořiďte si okrasné liány 

Vistárie čínská (Wistera sinensis) patří mezi nádherně kvetoucí popínavé dřeviny. Liány této rostliny dorůstají 8 až 12 metrů a její květenství dosahuje délky až 50 centimetrů. Než se ale dočkáte prvních květů, uběhne přibližně 5 let v závislosti na vaší péči. Vistárie potřebuje slunné stanoviště a hlinitou, propustnou půdu, která neobsahuje příliš vápníku. Co se týče hnojení, sáhněte po kyselých přípravcích, které zabrání žloutnutí listů.  

iZdroj fotografie: Pixabay

Loubinec pětilistý (Parthenocissus quinquefolia), dalšími jmény přísavník či psí víno, je další oblíbenou rostlinou pro ozdobu pergol a zdí. Stejně jako vistárie, i loubinec pro správný růst potřebuje slunné stanoviště. Ohledně půdy musíte dát pozor jen na to, aby nebyla zamokřená. Tato popínavá rostlina rychle roste do délky až 15 metrů a dá se snadno namnožit řízkováním během října (po opadu listů).  

Vypěstujte si na pergole ovoce 

Aktinide (Actinidia arguta, kolomikta a chinensis), zvaná také “minikiwi”, je druh liánovité rostliny, která plodí výborné ovoce. Její plody jsou malé, kulaté, velice chutné a jí se i se slupkou. Nabídnou nám zejména vitamíny A, E, C a také antioxidanty. Abyste se těchto plodů ale dočkali, musíte k pergole vysadit samčí i samičí rostlinu. Aktinidie ke správnému růstu potřebuje slunné až polostinné stanoviště, přihnojování na podzim a dostatečnou zálivku.  

iZdroj fotografie: Pixabay

Klanopraška čínská (Schizandra chinensis) je exotická léčivá liána pocházející z Číny. Bobule této rostliny jsou bohaté na vitamíny, minerály a éterické oleje. Její využití v kuchyni spočívá v tvorbě kompotů, marmelád či sušení do čajů. Mezi její léčivé účinky patří úleva při duševním vypětí a přepracovanosti. Rostlina potřebuje dostatečný přísun slunečních paprsků, pravidelnou zálivku v suchých dnech a na jaře provedení řezu na dva letorosty. Tak co říkáte? Vyzkoušíte to příští rok také?

Klanopraška čínská je liána s mnoha léčivými účinky a chutnými plody. Seznamte se s ní blíže
Diskuze Vstoupit do diskuze
93 lidí právě čte
Autor článku

Věra Myslíková

Vyrůstala jsem v JZD, studovala botaniku a po revoluci jsem si otevřela malé rodinné květinářství. Ze zahradničení se stalo mé celoživotní hobby, o své zkušenosti se ráda podělím se čtenáři.

Zobrazit další články