Slyšeli jste už o zmrzlinových tulipánech? Exoticky vyhlížející krasavci udělají z vaší zahrady královnu ulice

                   

Tulipány jsou evergreeny českých zahrad a opravdovým unikátem mezi nimi je pivoňkovitá plnokvětá odrůda jménem ‚Ice cream‘, což v českém překladu znamená zmrzlina. Její okvětní plátky jsou čistě bílé, čímž nápadně připomínají kopeček lahodného smetanového mraženého dezertu. Kolem nich pak vyrůstají květní části růžové a zelené barvy, které představují zmrzlinový kornout.

Krasavci nenároční na pěstování

Tyto tulipány se oproti těm klasickým pyšní mnohem větším počtem okvětních plátků. Vypadají tak o mnoho načechraněji a elegantněji. Rostliny dorůstají do výšky alespoň 30 až 35 centimetrů a jejich květy se začínají otvírat od konce dubna do začátku května. Hodí se jak to květináčů, tak i do záhonků, kde se doporučuje výsadba po více kusech. Vaše zahrada tak získá nový, velice nevšední prvek.

iZdroj fotografie: Depositphotos
Zdroj fotografie: Depositphotos

A jak si tyto zmrzlinové krasavce vypěstovat? Nejprve si musíte sehnat zdravé cibulky. Termín jejich vysazení se pohybuje od září do prosince. Provádějte jej do chladné půdy obohacené o kompost nebo uleželý chlévský hnůj. Pokud je vysadíte předčasně do zeminy o vyšší teplotě, dojde k rychlému vyklíčení, což má ovšem za následek absenci květů v jarním období. Pokud se obáváte napadení cibulek hlodavci, vysaďte je ve speciálním košíku na cibuloviny.

V létě potřebují odpočinek

Stanoviště vyberte slunné či polostinné a půdu propustnou a bohatou na živiny. Co se týče péče během vegetace, stačí provádět zálivku dešťovou vodou během suchých dnů. Po odkvětu z tulipánů odtrhněte semeníky. Tímto opatřením zabráníte přílišnému přenosu energie do tvorby plodů a semen, kterou rostliny potřebují pro zdárné přečkání zimy. Po zavadnutí listů vyjměte cibulky ze země a uskladněte je přes léto na suchém a temném místě.

Co na tento nevšední tulipán říkáte?

Speciálním druhem tulipánů můžete obohatit i svůj interiér. Stačit vám k tomu bude jehla a nit
Diskuze Vstoupit do diskuze
112 lidí právě čte
Autor článku

Věra Myslíková

Vyrůstala jsem v JZD, studovala botaniku a po revoluci jsem si otevřela malé rodinné květinářství. Ze zahradničení se stalo mé celoživotní hobby, o své zkušenosti se ráda podělím se čtenáři.

Zobrazit další články