10 nenáročných rostlin pro líné pěstitele, které do domova vnesou dobrou náladu, štěstí a lásku

                   

O tom, že rostliny velmi významně ovlivňují život okolo nás, se zmiňuje už oblíbený čínský filosofický směr feng-shui. Ten například říká, že bychom v ložnici nikdy neměli mít kaktus, protože jeho ostny dokážou vyvolat mezi partnery hádky. Naštěstí zná i řadu rostlin z docela opačné strany spektra, jež se doma postarají o perfektní atmosféru za všech okolností. A o které květiny jde? Vybrali jsme ty, jež nejsou na pěstování nijak náročné.

Pelargonie jako pozitivně působící ozdoba parapetů

I když jsou oblíbené pelargonie břečťanolisté (Pelargonium peltatum) jen sezónními kráskami, přesto není porce štěstí a harmonie v jejich podání k zahození. Stejnými benefity se prý mohou pochlubit i jejich další oblíbené příbuzné, například nenáročné pelargonie páskaté (Pelargonium zonale) nebo ty velkokvěté (Pelargonium grandiflorum).

iZdroj fotografie: Depositphotos

Aloe nabízí léčivé účinky nejenom pro tělo, ale i pro duši

Nejznámější je v našich končinách určitě aloe pravá (Aloe vera). Ovšem pozitivně prý na psychiku působí i její příbuzná aloe stromovitá (Aloe arborescens) a další druhy. Mimochodem – všechny aloe jsou léčivé, takže je v konečném výsledku jedno, kterou na okně pěstujete.

iZdroj fotografie: Pixabay

Rozmarýn využijete v kuchyni i při péči o duši

Také nedáte dopustit na tuto chutnou a léčivou bylinku? Rozmarýn (Rosmarinus) najdeme snad na každé venkovské zahrádce. Potřebuje jen slunce a trochu zálivky. Rád ochutí vaše jídla, ale poslouží i jako základ pro výrobu léčivých tinktur, mastí apod. Právě proto ho s oblibou pěstovaly už i naše babičky.

iZdroj fotografie: Unsplash

Begonie ještě nejsou za zenitem

Dnes už nebývají begonie (Begonia) na zahradách k vidění tak často jako dřív. A pokud už na ně přece jen narazíme, pak jde nejčastěji o begonie převislé (Begonia tuberhybrida pendula) nebo begonie hlíznaté (Begonia x tuberhybrida). V létě potřebují trochu větší zálivku (bohužel zároveň nesnáší přemokření), ovšem za trochu péče se vám odmění právě dobrou náladou.

iZdroj fotografie: Unsplash

Vavřín aneb bobkový list není jen rostlinou vítězů

V antické době byl vavřín vznešený (Laurus nobilis L.), zvaný alternativně též vavřín ušlechtilý, používán k výrobě věnců pro vítěze. Dnes ho mnohem častěji přidáváme do polévky v podobě bobkového listu. Bílá magie pak jeho sušené listy používá k vykuřování místností, které tak má zbavit všeho zlého a dodat lidem, kteří v nich odpočívají, inspiraci a dobrou náladu. Stejně však prý působí i ve chvíli, kdy ho jen pěstujete v květináči.

iZdroj fotografie: Pixabay

Máta působí proti depresi i migrénám

V tomto seznamu nesmíme zapomenout ani na mátu (Mentha) jakéhokoliv druhu. Už její vůně vám dokáže pomoci od nepříjemných bolestí nebo skleslé nálady. A navíc poroste opravdu všude. Nezáleží jí na tom, zda jste pro ni připravili miniaturní truhlík či velký záhon. A jako bonus si z ní můžete uvařit třeba i chutný čaj.

iZdroj fotografie: Pixabay

Zelenec nabízí víc než jen bujný růst

Jde o rostlinu ideální pro rodinu, protože zelenec (Chlorophytum) se vlastně neustále svou vlastní rodinou obklopuje, a to díky nesčetným výhonkům. Toleruje i poměrně velké pěstitelské přešlapy, takže se hodí i do těch domácností, které nemají s péčí o pokojovou zeleň příliš zkušeností.

iZdroj fotografie: Unsplash

Citronovník vás neoslní jen chutnými plody

Přiznejme si to – ve skleníku vypadá citronovník (Citrus × limon) vždy atraktivně díky množství nádherně vypadajících plodů. Umí však potěšit i květy (kvete a plodí zároveň) a jako bonus nabídne i svěže vypadající listy. Čas od času vás sice může potrápit výskytem škůdců, ale pokud zasáhnete včas, bude další péče o něj zcela bezproblémová.

iZdroj fotografie: Freepik

Stranou nesmí zůstat ani fíkusy

Ve Středomoří se fíkovník (Ficus) často používá jako svatební dar, který má zajistit nově vzniklé rodině dostatek peněz. Ovšem uplatní se i jako nosič pozitivní nálady. A nezáleží na tom, jaký druh si pořídíte. Stačí když své rostlinky ochráníte před průvanem a přemokřením a vždy budou spokojené a bujně rostoucí.

iZdroj fotografie: Unsplash

Dracéna také pozve dobrou náladu do vašeho domu

Říká se jí také dračinec (Dracaena) a v českých domácnostech najdeme nejčastěji atraktivně vyhlížející dračinec vroubený (Dracaena marginata) s červenými okraji listů. Ovšem punc nositele pozitivity mají všechny druhy. Stačí umístit květináč tam, kde na něj bez potíží uvidíte, a úspěch je zaručen.

iZdroj fotografie: Pixabay

Samozřejmě čím víc rostlin přinášejících pozitivní náladu si domů pořídíte, tím lepší efekt by měly mít. Jen dejte pozor, abyste to s jejich množstvím nepřehnali. V každé místnosti byste se totiž měli cítit především příjemně, na to nezapomínejte.

Diskuze Vstoupit do diskuze
132 lidí právě čte
Autor článku

Věra Myslíková

Vyrůstala jsem v JZD, studovala botaniku a po revoluci jsem si otevřela malé rodinné květinářství. Ze zahradničení se stalo mé celoživotní hobby, o své zkušenosti se ráda podělím se čtenáři.

Zobrazit další články