10 osvědčených stínomilných pokojových rostlin našich babiček. Rozzáří i ten nejtmavší byt

                   

Dostatek zeleně je pro naši psychickou pohodu nezbytný. A nejlepší je ta, jež nám poroste přímo doma. Naštěstí existuje množství půvabných pokojovek, které si poradí i s nepříznivými světelnými podmínkami, a dařit se jim tedy bude opravdu kdekoliv.

Oblíbená květina našich babiček

Krásná kořenokvětka vyvýšená (Aspidistra elatior) ozvláštní svými půvabnými křivkami každý kout. A má také jednu botanickou zvláštnost – jak už název napovídá, její květy vyrůstají přímo na kořenech. Nejsou však nijak výrazné, takže se s nimi příliš nepokocháte. Potřebuje jen mírnou zálivku a občasné přihnojení.

iZdroj fotografie: Depositphotos

Voskovka vám ve stínu i vykvete

O většině rostlin platí, že pokud nemají optimální světelné podmínky, do tvorby květů se příliš nehrnou. Ovšem voskovka (Hoya) je v tomto ohledu vzácnou výjimkou. A není náročná ani na zálivku. Potřebuje jen vhodnou oporu nebo místo, odkud by její šlahouny mohly volně spadat dolů.

iZdroj fotografie: Pixabay

Zběsile rostoucí krasavice do bytu

Hledáte květinu, která poroste rychle opravdu všude? Pak se vám jistě zalíbí poděnka pruhovaná (Tradescantia zebrina). Nabízí různě atraktivně zbarvené varianty a ke spokojenosti jí stačí jen dostatek vody. Pokud jí ho dodáte, poroste bujně po celý rok. Čas od času ji také nezapomeňte přihnojit.

iZdroj fotografie: Depositphotos

Odolná květina s nevalnou pověstí

Ano, přesně takový je tchýnin jazyk. U nás bývají nejčastěji k dostání dva atraktivní druhy – Sansevieria cylindrica a Sansevieria trifasciata. Ve stínu se jim daří skvěle, ale připravte se na to, že pokud si pořídíte panašované kultivary, jejich jedinečné zbarvení při nedostatku světla vybledne.

iZdroj fotografie: Pixabay

Rostlina, která má ve jménu draka

Máme samozřejmě na mysli oblíbené dracény (Dracaena). Vypadají jako malé palmy, i když s nimi z příbuzenského hlediska nemají příliš mnoho společného. A nevadí jim ani nedostatek vody, náchylnější jsou spíše na přemokření. Mnohé druhy mívají ovšem tendenci se odspodu vyholovat, takže doporučujeme k sobě sesadit více jedinců různých velikostí.

iZdroj fotografie: Pixabay

Stínomilný krasavec dokáže i vykvést

Pokud hledáte rostlinu, již v pokoji zaručeně nepřehlédne, pak vám doporučujeme lopatkovec (Spathiphyllum). Jeho velké lesklé listy si s názvem v ničem nezadají. Ovšem skutečnou krásu vám nabídne ve chvíli, kdy se mezi nimi objeví atraktivní bíle zbarvené listeny květů se žlutým toulcem uprostřed. Ale pozor, opadává z nich pyl.

iZdroj fotografie: Depositphotos
Zdroj fotografie: Depositphotos

Atraktivní popínavka z Austrálie

Možná by vás to při pohledu na poněkud obyčejně vypadající žumen (Cissus alata) ani nenapadlo, ale opravdu pochází od protinožců. Roste sice pomalu, ale o to dekorativněji. Nikdy však nesmí vyschnout. Pokud tedy nepatříte právě k pečlivým pěstitelům, poohlédněte se po této pokojovce.

iZdroj fotografie: Depositphotos

Pomoci může i starý dobrý břečťan

I když ho nejčastěji vídáme na venkovních stanovištích, stejně dobře poroste břečťan popínavý (Hedera helix) i v našich domovech. Potřebuje jen mírnou zálivku a občasné přihnojení. Nejlépe vypadá, pokud může růst volně přímo dolů, ale lze ho namotat i na vhodnou oporu.

iZdroj fotografie: Pixabay

Nenáročná pokojovka, která snese vše

Máte pocit, že vám dříve nebo později každá zelená krasavice uhyne? Pak si pořiďte zamioculcas (Zamioculcas zamiifolia), ten je totiž už od přírody připraven na všechno. Tlusté dužnaté listy i zásobní hlízy v kořenech mu umožní překonat i dlouhá období sucha – a příliš mnoho slunečního světla také nepotřebuje.

iZdroj fotografie: Pixabay

Účinná čistička vzduchu pro každého

A naši desítku uzavírá oblíbená pokojovka našich babiček – zelenec (Chlorophytum). Do stínu se hodí spíše jeho zelená varianta, panašované kultivary či „green orange“ potřebují kvůli svému unikátnímu zbarvení více světla. Listy zelence pak odstraňují ze vzduchu nejrůznější škodliviny.

iZdroj fotografie: Unsplash

Mezi těmito rostlinami nenajdete žádnou jedovatou, ani jinak nebezpečnou květinu. Můžete je tedy dopřát kupříkladu i dětem do pokoje, anebo je usadit i tam, kam mají přístup kočky a další domácí mazlíčci. Budou vám tu dělat jen a jen radost.

Diskuze Vstoupit do diskuze
120 lidí právě čte
Autor článku

Věra Myslíková

Vyrůstala jsem v JZD, studovala botaniku a po revoluci jsem si otevřela malé rodinné květinářství. Ze zahradničení se stalo mé celoživotní hobby, o své zkušenosti se ráda podělím se čtenáři.

Zobrazit další články