Orchideje patří mezi poměrně „náladové“ květiny. Květy nás totiž potěší jenom v případě, že se jim daří opravdu dobře. Bohužel leckdy není možné odhadnout, co po nás vlastně chtějí. Skoro vždycky se totiž na parapetu najde nějaký ten nespokojenec, který stále odmítá vytvářet květní stvoly, i když všechny ostatní květiny okolo něj kvetou jako o závod. A jak tedy takovou orchidej ke kvetení přimět?
Čím hnojit orchideje – domácí zdroje
V přírodě rostou orchideje na větvích stromů. Na živiny náročné nejsou – spokojí se s nejrůznějšími tlejícími zbytky (na stromech rozhodně neparazitují). Právě proto potřebují, na rozdíl od jiných rostlin, zvláštní péči, výživu a samozřejmě také speciální hnojiva. Není možné použít ta určená pro běžné pokojové rostliny, a to ani v nižší koncentraci. A na substrát také nespoléhejte – kůra a rašeliník právě nepatří mezi výživové evergreeny.
Bez živin však může orchidej snadno uhynout. A jaké živiny potřebuje nejvíce? Jde především o:
- dusík,
- draslík,
- fosfor,
- chlór,
- hořčík
- vápník,
- síru,
- zinek,
- mangan
- a křemík.
Během růstu vyžaduje mladá rostlina především dusík. Ovšem se začátkem kvetení se její pozornost přesouvá na fosfor a ve fázi tvorby pupenů nesmíme zapomenout ani na vápník. Především fosfor a vápník jsou nezbytné pro efektivní tvorbu jasně zbarvených květů. A jak často orchideje hnojit? Obvykle jim stačí jedenkrát za měsíc a během tvorby pupenů dvakrát. Tak určitě neuděláte chybu.
4 kyseliny pro správné kvetení
Dobře vyvážené hnojivo si však můžete vyrobit i doma. Důležité je, aby byl poměr přítomných prvků ideálně vyvážen takto – 4 : 6 : 6, dusík – fosfor – vápník (NPK). Pomoci vám v tom mohou tyto čtyři kyseliny, které běžně seženete v obchodech (obvykle stačí zamířit do lékárny). A nestojí ani příliš mnoho, takže rozhodně ušetříte. A co se vám tedy bude hodit?
- kyselina jantarová,
- kyselina boritá,
- kyselina nikotinová
- a kyselina askorbová.
Možná vás zarazila kyselina nikotinová, ale nejde o nic jiného, než o obyčejný vitamín B3 alias niacin. A v jakém poměru je používat? Použijte 2 gramy kyseliny jantarové na 1 litr vody, na stejné množství použijte 0,25 gramů kyseliny borité, jednu tabletu kyseliny nikotinové nebo jednu tabletu kyseliny askorbové. Kyseliny střídejte a používejte jednou za deset dní. Nejlepší je zálivka, ale aplikovat je lze i postřikem.