4 jednoduché způsoby množení sanseviery alias tchynina jazyka. Umožní vám zachovat unikátní zbarvení jednotlivých kusů

                   

Ještě nedávno byl tchynin jazyk alias tenura řazen do samostatného rodu tenura (Sansevieria). Na základě molekulárně–biologické analýzy však bylo poměrně nedávno prokázáno, že patří spíše do těsné přízně dračinců (Dracaena). Proto je dnes jediným oficiálním názvem Dracaena trifasciata (zatímco dříve bylo možné se běžně setkat s názvy jako Sansevieria aureovariegata Mottet, Sansevieria trifasciata apod.).

Něco málo o tenuře

Jde o rostlinu pocházející z tropické Afriky, ale vyskytuje se také v některých částech Asie. Vzhledem k tomu, že je svou povahou podobá velmi podobná sukulentům, získala si pro svou nenáročnost velmi rychle oblibu mezi pěstiteli pokojovek. Dnes je k mání mnoho různých tvarů i barev listů. Ovšem čím bývá odrůda atraktivnější, tím pomaleji obvykle roste a je tedy těžké namnožit ji z trsu. A co si tedy počít?

Jak rozmnožit tchynin jazyk dělením

Nejjednodušší způsob od vás vyžaduje jen jediné, a to dobrou péči o mateřskou rostlinu. Pokud jí dopřejete optimální množství světla, nebudete to přehánět se zálivkou a čas od času svou rostlinu pohnojíte výživou pro sukulenty, pak u ní velmi brzy najdete mladé rostlinky. Ty stačí přesadit do jiného květináče (ve chvíli, kdy mají na výšku alespoň 5 centimetrů) a dále je pěstovat jako obvykle.

Mladou rostlinku oddělejte od té mateřské ostrým nožem a poté ji nechte 24 hodin zaschnout, aby bylo eliminováno riziko napadení čerstvé rány patogeny. Teprve poté ji zasaďte do nového substrátu a umístěte na slunné místo. Poprvé je pohnojte teprve po 6-8 týdnech od výsadby, dříve byste mohli nechtěně poškodit jejich rozvíjejí se kořeny.

iZdroj fotografie: Depositphotos

Rozdělte velké trsy

Pokud pěstujete rychle rostoucí druhy, pak se je nebojte během přesazování rozdělit na více menších kusů. Opět platí poučka o ostrém noži a odložení na 24 hodin, aby mohly všechny rány opravdu dobře zaschnout. Množení za pomoci dělení zachovává vlastnosti původní mateřské rostliny.

Rozmnožování listovými řízky ve vodě

Je rovněž možné odebrat horní část listu a vložit ji do sklenice s vodou. Případně rozřežte celý list na 2-3 centimetry velké kusy a vše vložte do sklenice s vodou tak, aby byly ponořené nanejvýš do třetiny. Jakmile pustí dostatek silných kořenů, zasaďte je do květináče.

Rozmnožování listovými řízky v substrátu

A podobně lze postupovat i ve druhém případě. Jen místo vody vložte řízky sanseviery do čistého písku. A to tak, aby byly v písku opět ponořeny asi do jedné třetiny. Mírně zavlažujte a čekejte. Kořeny by se měly objevit do dvou měsíců. Jakmile vedle řízku vyroste nová rostlina, pak je na čase ho přesadit do vhodného substrátu.

Jaká je vaše oblíbená pokojová rostlina?

Zjistěte více o tom, jak správně pěstovat tchynin jazyk
Diskuze Vstoupit do diskuze
76 lidí právě čte
Autor článku

Marcela Libušná

Jako bývalá majitelka prosperujícího zahradnictví a bývalého zemědělského podniku, přináším na náš web unikátní kombinaci praxe a teorie. Mé bohaté znalosti transformují zahrady našich čtenářů do oáz plných života a krásy.

Zobrazit další články