Aktivní uhlí není pouze pro lidi: Ocení jej i pokojové rostliny v květináči

                   

Aktivní uhlí je skvělým řešením při akutních průjmech. Navíc odvádí veškeré škodliviny z těla. Jeho léčivých účinků nemusíme ovšem využívat jen my lidé. I když vás to může překvapit, tento uhelný produkt najde nejedno uplatnění i při pěstování rostlin, zejména pokojovek. Objevte i vy plný potenciál aktivního uhlí. Tento průvodce vám napoví, jak jej efektivně používat.

Přivede k životu zahnívající orchidej

Kořenový systém orchidejí, mezi které patří např. můrovec (Phalaenopsis sp.) nebo stromobytec (Dendrobium sp.), je při přelití velice náchylný ke hnití. Tento problém lze ovšem poměrně jednoduše vyřešit s pomocí aktivního uhlí. Má totiž schopnost účinně desinfikovat veškerá poranění rostlinných pletiv, a tak je ochránit před škodlivým vlivem houbových a bakteriálních patogenů.

iZdroj fotografie: Depositphotos

Při záchraně orchidejí postižených uhnilým kořenovým systémem si počínejte takto:

  1. Rostlinu velice opatrně vyjměte z květináče.
  2. Očistěte ji od veškeré zeminy.
  3. Zkontrolujte stav kořenů a pomocí perfektně vyčištěných nůžek či nože odstraňte ty žluté a nahnilé.
  4. Na veškeré řezné rány aplikujte aktivní uhlí ve formě prášku.
  5. Do omyté pěstební nádoby vsaďte ošetřenou orchidej (použijte nový a vzdušný substrát).

Podpoří tvorbu nových kořenů

Uhlí vám pomůže také se zakořeněním řízků nejrůznějších druhů pokojovek. Samotné řízkování proveďte tak, jak jste zvyklí. Nezapomeňte ovšem na hygienu a čistotu při práci, abyste matečnou ani dceřinou rostlinu neoslabili, a ony tak nebyly náchylnější vůči napadení patogeny či škůdci. Když máte nařízkováno, vložte jednotlivé rostlinné části do průhledných sklenic s vodou a dvěma rozpuštěnými tabletami uhlí.

iZdroj fotografie: Depositphotos
Zdroj fotografie: Depositphotos

Ochrání před těmi nejotravnějšími potížisty

Aktivní uhlí dokáže pokojové rostliny před škůdci ochránit hned dvěma způsoby. První z nich je preventivní, kdy trochu tohoto léčiva v práškové formě přimícháte do substrátu. Druhá metoda spočívá v aplikaci uhlí přímo na rostlinu po zpozorování výskytu škodlivých organismů. Nejčastěji se jedná o:

  • mšice,
  • svilušky,
  • třásněnky
  • nebo molice.

Objevili se na vašich pokojovkách škůdci? Jak s nimi bojujete?

S pomocí aktivního uhlí si můžete vyrobit také bělicí zubní pastu. Udělejte dojem na své okolí zářivě bílým chrupem
Diskuze Vstoupit do diskuze
76 lidí právě čte
Autor článku

Marcela Libušná

Jako bývalá majitelka prosperujícího zahradnictví a bývalého zemědělského podniku, přináším na náš web unikátní kombinaci praxe a teorie. Mé bohaté znalosti transformují zahrady našich čtenářů do oáz plných života a krásy.

Zobrazit další články