6 nevšedních věcí, které o amarylce jistojistě nevíte! Tato nádherná a okouzlující rostlina bere dech

                   

Amarylka (Amaryllis belladona) patří mezi velmi oblíbené okrasné rostliny vhodné k řezu. V našich podmínkách se pěstuje jako pokojovka, protože jen v domácích podmínkách jí můžeme zaručit všechny předpoklady potřebné pro správný růst a vývoj. Její stvol, který dosahuje výšky až osmdesát centimetrů, nese několik velkých květů. Ty se na rostlině objevují od srpna do září.

Lidé si ji často pletou

Tuto rostlinu si lidé často pletou s velmi podobným zástupcem čeledi amarylkovitých, který nese název hvězdník (Hippeastrum). Amarylka ovšem kvete bez přítomnosti listů a v omezených barvách, jimiž jsou růžová a bílá. Její květy, které se objevují v podzimních měsících, jsou také mnohem menší velikosti a bývá jich až šest najednou.

iZdroj fotografie: Unsplash

Je spojená s nádhernou legendou

K amarylce se váže legenda o překrásné nymfě jménem Amaryllis. Ta byla bláznivě zamilovaná do statného a pohledného ovčáka Altea. A právě zmíněná amarylkovitá rostlina jí měla pomoci získat srdce svého vysněného muže. Právě díky tomuto mýtu jsou amarylky spojované s:

  • milostným vzplanutím,
  • krásou,
  • nevinností,
  • obětavostí
  • a odhodláním.
iZdroj fotografie: Depositphotos

K životu nepotřebuje substrát

Mnoho z vás jistě překvapí, že amarylku můžete pěstovat i bez sebemenšího množství zeminy. Daří se jí i v čistě vodním prostředí. Této metodě pěstování se říká hydroponie a pyšní se mnoha výhodami, protože rostliny:

  • mnohem rychleji a lépe rostou,
  • jsou méně náchylné k chorobám a škůdcům,
  • mají delší životnost,
  • kvetou v úplně jinou dobu, než je pro ně přirozené.

Velká cibule je známkou zdraví

Při výběru sadebního materiálu pozorně sledujte jeho vzhled. Cibule by měly být co největší. Právě velikost zásobních orgánů totiž určuje zdraví rostlin a počet jejich květů, které v budoucnu nasadí. Při nákupu dále dejte pozor na výskyt mechanického poškození, plesnivé či hnilobné skvrny a napadení savými nebo žravými škůdci.

Pěstujete doma amarylku? Pokud ano, jste si jistí, že se nejedná o hvězdník?

Další oblíbenou pokojovkou disponující podzemním zásobním orgánem (tentokrát hlízou) je brambořík. Už jste viděli jeho krásné květy?
Diskuze Vstoupit do diskuze
111 lidí právě čte
Autor článku

Marcela Libušná

Jako bývalá majitelka prosperujícího zahradnictví a bývalého zemědělského podniku, přináším na náš web unikátní kombinaci praxe a teorie. Mé bohaté znalosti transformují zahrady našich čtenářů do oáz plných života a krásy.

Zobrazit další články