Banánový čaj je léty prověřeným receptem, který báječně vyživí všechny sukulenty. Budou krásnější a možná i vykvetou

                   

Banány nejsou vhodné jenom pro lidi – skvěle je ocení také všechny rostliny. Obsahují totiž celou řadu užitečných látek. Je přitom zajímavé, že v dužině najdete téměř ty stejné živiny jako v samotném těle banánu – do koše tak obvykle vyhazujete doslova výživový poklad. Rostliny přitom nejvíce ocení přítomnost hořčíku a vápníku a nízký obsah dusíku.

Ideální hnojivo pro sukulenty

A to je ta nejlepší kombinace, kterou můžete svým sukulentům dopřát. A to i během, zimy. Hořčík totiž podporuje proces fotosyntézy, takže je pro vaše sukulenty zvláště užitečný v období, kdy rostliny nemají dostatek světla. Primárně se však hodí pro hnojení během vegetační sezóny.

Chtějte banán bez chemie

Abyste svým rostlinám nechtěně neuškodili, pak se pokud možno poohlédněte po ovoci, které není ošetřeno pesticidy ani ethylenem. Pokud tomu tak není, pak je nutné tyto látky odstranit. Doma to můžete udělat s pomocí velkého množství horké vody a mýdla, ovšem ne vždy je takový postup účinný. Pokud však slupku usušíte v troubě nebo v sušičce, pak zmizí zcela jistě. Možné je však samozřejmě zakoupit i banány v bio kvalitě.

Jak připravit banánový čaj pro sukulenty

Vezměte několik slupek z banánu a zalijte je vroucí vodou ve sklenici o objemu asi 3 litrů. Tu poté uzavřete a postavte na teplé místo a nechte 5 dní odpočívat. Po přecezení zřeďte banánový čaj v poměru 1:1 a použijte jako hnojivo na sukulenty. Množství, které nespotřebujete, můžete skladovat v lednici – ovšem nanejvýše týden.

iZdroj fotografie: Pixabay
Zdroj fotografie: Pixabay

Hnojivo ze sušené slupky

Existuje ovšem i jiný, trochu jednodušší postup. Usušené banánové slupky rozemelte třeba v mlýnku na kávu a výsledný prášek nasypte na povrch zeminy v květináči (jedna kávová lžička na rostlinu stačí). Poté sukulent zalijte. Toto hnojivo z banánové slupky se doporučuje používat maximálně jednou za měsíc.

Hnojení banánem pro orchideje

Máte na parapetu také exotické orchideje a rádi byste jim připravili hnojivo přímo na míru? Pak jednoduše rozemletý banánový prášek spařte sklenicí vroucí vody. A nechte vychladnout. Poté orchideje jednoduše zalijte. Druhou možností je výroba tinktury. V takovém případě zalijte dvě čerstvé slupky dvěma litry studené vody a nechte je odpočívat po dobu dvou dnů. Přeceďte a ke každé orchideji nalijte 4 lžíce (a to každé 3 týdny).

Účinky banánu posílí kyselina citronová

Potřebujete vyživit sazenice? Pak si i pro ně připravte speciální recept, jehož základem je banánová slupka. Pro začátek vezměte asi 500 gramů banánových slupek. Ty rozmixujte v mixéru a poté vzniklou kaši zalijte litrem studené vody. Nechte tuto tekutinu vyluhovat přibližně 2-3 dny. Po této době ji propasírujte přes síto a přidejte do ní půl lžičky kyseliny citronové. Dobře promíchejte, nařeďte v poměru 1:5 vodou (vody bude více) a použijte jako zálivku.

Jaká přírodní hnojiva s oblibou používáte vy?

Naučte se, jak si vyrobit jednoduché hnojivo ze slupek z banánu. Je to úplně jednoduché
Diskuze Vstoupit do diskuze
132 lidí právě čte
Autor článku

Marcela Libušná

Jako bývalá majitelka prosperujícího zahradnictví a bývalého zemědělského podniku, přináším na náš web unikátní kombinaci praxe a teorie. Mé bohaté znalosti transformují zahrady našich čtenářů do oáz plných života a krásy.

Zobrazit další články