Begonie rex je šplhavá kráska s úchvatně barevnými listy. Svým vzhledem vdechne interiéru nový život

                   

Begonie rex, vědeckým jménem Cissus discolor, je popínavá rostlina pocházející z jihovýchodní Asie. Patří do čeledi révovitých (Vitaceae), takže je více příbuzná révám (Vitis sp.) než jakýmkoliv jiným rostlinám z rodu begonie (Begonia sp.), se kterými sdílí své české jméno. Důvodem tohoto pojmenování byla nápadná podobnost listů s begoniovitými rostlinami.

Hraje hned několika barvami

Výhony této popínavky mohou dosahovat délky až 20–25 centimetrů, jsou tenké, fialové, šplhavé a nesou listy, jejichž tvar je podlouhle srdčitý. Barva olistění je tmavě zelená se stříbrnými skvrnami mezi jednotlivými žilkami nervatury, která je vínová. Stejný odstín mají i okraje čepelí a čerstvě narašené listy.

iZdroj fotografie: Depositphotos

Doma vydrží mnohem déle

Begonii rex můžete pěstovat jak ve venkovním, tak i v domácím prostředí. Pokud ovšem zvolíte první z možností, musíte počítat s tím, že vám rostlina nevydrží více než jednu sezónu, protože nesnese teploty pod 10 °C. Pokud se i přes to rozhodnete pro zahradu, mějte na paměti těchto pár zásad:

 1. Begonii umístěte ven až po tom, co se přeženou jarní mrazíky.
 2. Dopřejte jí oporu v podobě plotu, pergoly nebo sloupku.
 3. Najděte jí pěkné místo v polostínu.
 4. Substrát v květináči udržujte mírně vlhký.
iZdroj fotografie: Depositphotos

Při pěstování v interiéru vám begonie rex vydrží po mnoho let. K prosperitě bude ovšem potřebovat:

 • umístění několik metrů od okna orientovaného na východ, eventuálně na jih,
 • oporu v podobě mřížky blízko pěstební nádoby,
 • zálivku vždy po proschnutí substrátu (přibližně jednou za deset dnů),
 • hnojení tekutými hnojivy pro zelené rostliny jednou za 3–4 týdny (jen během jara a léta).
iZdroj fotografie: Depositphotos

Jak letnit begonie rex

Oba způsoby pěstování můžete zkombinovat, a to tak, že během léta dáte rostlinu na zahradu a s příchodem podzimu ji přemístíte do domácích prostor. Po přenesení domů ovšem nesmíte zapomenout na zastřihnutí rostliny na polovinu její délky a zalévání pouze jednou za čtyři týdny.

iZdroj fotografie: Depositphotos

Její množení je opravdu snadné

Begonii rex si můžete snadno sami namnožit, a to třemi způsoby:

 • Stonkovými řízky kořenícími ve vodě: přibližně 15 cm dlouhé části stonků (se 3–4 listy) nechte zakořenit ve sklenici s vodou. Za 6 týdnů je vysaďte do propustné půdy.
iZdroj fotografie: Depositphotos
 • Stonkovými řízky kořenícími v zemině: 15 cm dlouhé stonky namočte do inhibitorů růstu, vložte do substrátu a překryjte potravinovou fólií. Tu po zapuštění kořenů (do 6 týdnů) sundejte.
 • Hřížením: begonie rex dokáže tvořit kořeny v uzlu, kde na stonku vyrůstají listy. Stačí, když toto místo zasypete trochou zeminy a pár týdnů počkáte. Výhon poté oddělte od matečné rostliny.

Máte tuto popínavou krásku i ve svém interiéru?

Begonie rex není jedinou popínavkou s okouzlujícími listy, seznamte se s dalšími nevšedními druhy
Diskuze Vstoupit do diskuze
115 lidí právě čte
Autor článku

Marcela Libušná

Jako bývalá majitelka prosperujícího zahradnictví a bývalého zemědělského podniku, přináším na náš web unikátní kombinaci praxe a teorie. Mé bohaté znalosti transformují zahrady našich čtenářů do oáz plných života a krásy.

Zobrazit další články