Tropická rostlina bromélie zlepší kvalitu spánku, eliminuje chrápání a přinese sladké sny. Navíc je nenáročná na pěstování

                   

Bromélie (Bromelia) jsou tropické rostliny z čeledi broméliovitých (Bromeliaceae) pocházející z Ameriky. Jsou charakteristické nádherným květenstvím různých barev (např. červené a žluté) a kožovitými, řemenitými, okrasnými, občas ostnitými listy. Tato skupina rostlin zahrnuje opravdu mnoho druhů, mezi něž patří např. Tillandsia, Rhoeo a Cryptanthus.

Přímé slunce jim škodí

Co se týče nároků na pěstování, bromélie vás mile překvapí. K životu jim stačí polostinné až stinné stanoviště. V přirozených podmínkách totiž žijí v blízkosti stromů, a tak by je mohly přímé sluneční paprsky nepříjemně popálit. Pro jejich umístění tedy zvolte okno směrované na sever, které rostlinám poskytne příjemné rozptýlené světlo.

iZdroj fotografie: Pixabay

Prospívá jim rosení na listy

Zálivka broméliím stačí mírná. Jednou za čas tedy do středu jejich listové růžice nalijte menší množství vody. Dejte ale velký pozor na to, aby vám neujela ruka. Jinak by mohlo dojít k zahnívání a úhynu rostliny. Tento způsob dodání tekutin můžete střídat s rosením na listy. A pokud chcete svým broméliím trošku přilepšit, můžete je jednou za měsíc pohnojit tekutými hnojivy určenými přímo pro ně.

Substrát není podmínkou pro život

Bromélie můžete pěstovat dvěma způsoby.

  1. Terestricky: rostlina je vsazena do substrátu, který je velmi podobný tomu pro orchideje. Tvoří ho tedy listový humus, drcená kůra dřevin, perlit či hrubozrnný písek.
  2. Epifyticky: květina žije bez jakékoli zeminy. Je připevněná ke kůře měděným drátkem či zabalená do mechu. V tomto případě bromélii dopřávejte zálivku v podobě namáčení kořenů a listů v nádobě s vodou.
iZdroj fotografie: Pixabay

Přinesou vám sladké sny

Tyto tropické rostliny mají zvláštní schopnost, která spočívá ve zlepšování kvality vzduchu přes noc. Důvodem je produkce velkého množství kyslíku a absorpce oxidu uhličitého. Vy se tak dočkáte lepšího a klidnějšího spánku. Ještě lepšího účinku se dočkáte, pokud vedle bromélie umístíte Arecu. Jedná se o palmu, která čistí okolí od nejrůznějších toxinů, mezi něž patří např. formaldehyd.

Pěstujete bromélie i vy? Pokud ano, v substrátu, nebo na kůře?

Mezi bromélie patří mnoho druhů rostlin. Která je podle vás nejvíc okouzlující?
Diskuze Vstoupit do diskuze
58 lidí právě čte
Autor článku

Marcela Libušná

Jako bývalá majitelka prosperujícího zahradnictví a bývalého zemědělského podniku, přináším na náš web unikátní kombinaci praxe a teorie. Mé bohaté znalosti transformují zahrady našich čtenářů do oáz plných života a krásy.

Zobrazit další články