Špetka pepře do květináče zatočí se škůdci a pečlivě ochrání i náročné pokojové rostliny

Pěstování pokojových rostlin není vždy tak jednoduché, jak byste si nejspíš představovali. Řadu problémů však vyřeší černý pepř.

i Zdroj fotografie: abcMedia.cz (vlastní tvorba)
                   

Černý pepř (Piper nigrum) je rostlina, jejíž plody se používají jako koření. Jeho semena se suší a podle potřeby melou. Tak vzniká černý pepř, který je považován za jedno z nejpoužívanějších koření na světě. Má ostrou a pikantní chuť a používá se k dochucování různých jídel a nápojů – ovšem skvěle se hodí i k péči o pokojové rostliny.

Černý pepř zatočí se škůdci

Černý pepř lze použít jako preventivní prostředek proti škůdcům, ohrožujících vaše pokojové rostliny. A jak ho použít, aby byl opravdu účinný?

  • Smíchejte 1 lžičku černého pepře s 1 šálkem vody. Směs dobře promíchejte.
  • Přelijte směs do rozprašovače a postříkejte listy svých pokojových rostlin. Ujistěte se, že se tekutina dostane i na spodní stranu.
  • Opakujte podle potřeby.

Ošetření pepřem se vyplatí provádět jednou týdně nebo podle potřeby (pokud například začínáte s letněním rostlin, vyplatí se v prvním týdnu častější aplikace). Pokud ovšem bojujete proti půdním škůdcům, bude lepší, když černý pepř přimícháte přímo do zeminy. Černý pepř nejlépe funguje na smutnice, mšice, svilušky a molice. Tyto škůdce odrazuje silná vůně a chuť černého pepře, takže se budou držet od vašich pokojových rostlin daleko.

Co ještě vědět

Je důležité si uvědomit, že i když je černý pepř přirozeným insekticidem, nemusí být účinný na všechny typy škůdců. Kromě toho může u některých lidí způsobit podráždění pokožky nebo dokonce dýchacích cest, takže je důležité při manipulaci s ním nosit rukavice a vyhnout se kontaktu s očima.

Jak používat černý pepř při pěstování pokojových rostlin iZdroj fotografie: Depositphotos

Jak pěstovat pepř jako pokojovou rostlinu

Pepř je vlastně stálezelená liána pocházející z tropických oblastí, a skvěle se proto hodí i pro pěstování doma. A jak na to? Vyberte pro něj místo s dostatkem světla, ale bez přímého slunce. Pepř potřebuje k růstu teplo a světlo, ale nadbytek slunce může způsobit popálení listů. Dbejte také na výběr kvalitní, dobře odvodněné půdy s neutrálním pH. Můžete použít běžnou směs pro balkónové a pokojové rostliny. A jak se o ně starat dál?

Zalévejte ho často, ale střídmě – udržujte tedy půdu vlhkou, ale ne přemokřenou. Pokud byste to se zálivkou přehnali, mohlo by dojít ke hnilobě kořenů. Každý měsíc také hnojte pepř výživným hnojivem pro pokojové rostliny. To pro bylinky používat nemusíte – v domácích podmínkách kvete jen zřídkakdy a plody na něm nedozrávají. Bude vám tedy sloužit jen jako okrasná rostlina nevhodná ke konzumaci.

Které kuchyňské koření pomůže rostlinám iZdroj fotografie: Depositphotos

Pravidelně ho také sledujte, a pátrejte po možných škůdcích nebo příznacích chorob. Častým problémem u něj bývají hlavně smutnice. Na ně totiž působí právě jen látky z jeho plodů, samotná rostlina na ně žádné odpuzující účinky nemá.

Jaké nevšední způsoby ochrany rostlin používáte vy?

Zdroj: Gardener
Diskuze Vstoupit do diskuze
81 lidí právě čte
Autor článku

Věra Myslíková

Vyrůstala jsem v JZD, studovala botaniku a po revoluci jsem si otevřela malé rodinné květinářství. Ze zahradničení se stalo mé celoživotní hobby, o své zkušenosti se ráda podělím se čtenáři.

Zobrazit další články