Čistý vzduch v místnosti? Pokojové rostliny fungují lépe než čističky

                   

Víte, že vědci objevili v domácím prostředí velké množství škodlivých chemikálií, které negativně působí na lidský organismus? Byla prokázána přítomnost amoniaku, benzenu, toluenu, xylenu, ale také trichloretylenu, který je nebezpečným karcinogenem. Právě z těchto důvodů je vhodné vzduch v místnostech, kde přebýváte, dobře čistit. Možností je pořízení čističky vzduchu, její koupě a chod však stojí nemalé peníze. Další a levnější variantou je pořízení správných pokojových rostlin, které udělají práci za čističku vzduchu. K tomu umí vzduch zbavit alergenů nebo jej zvlhčit. Stačí jen vybrat ty správné rostliny!

Zdraví ohrožující formaldehyd nebo chlorovaný uhlovodík

Které látky vědci z NASA objevili v domácím a kancelářském prostředí? Výčet těkavých a karcinogenních látek vás jistě nepotěší, protože obsahuje nebezpečné látky, jako jsou:

  • formaldehyd, který byl objeven v dřevotřískových deskách, čalouněném nábytku nebo plastovém nádobí;
  • amoniak, který je bělicí a čistící činidlo v průmyslu i domácnosti;
  • benzen byl objeven v lacích, čistících prostředcích a různých plastech;
  • xylen se využívá při výrobě plastů, laků a barev;
  • trichloretylen, chlorovaný uhlovodík, je karcinogen objevený v lacích, čistících prostředcích nebo tiskařských barvách.

Všechny tyto látky jsou dráždivé, způsobují bolesti v krku, očí, ale také hlavy. Při dlouhodobém působení těchto látek může dojít ke vzniku rakoviny a nádorových onemocnění. Chlorovaný uhlovodík může dokonce způsobit závratě, halucinace, ospalost, zvracení, ale v horším případě také nepravidelný tep, případně dokonce smrt.

Čistý vzduch pomocí pokojových květin

A které rostliny pomohou zbavit vzduch těchto látek? Existuje celá řada pokojových rostlin, které jsou nejen krásné, ale také velmi užitečné, k tomu přirozeně vyčistí a zvlhčí vzduch v pokoji nebo kanceláři. Stačí si vybrat!

Břečťan

Dobře vypadá v květníku a snese i stinné místo, navíc umí snížit koncentraci pevných mikročástic alergenů až o dvě třetiny. Zlikviduje benzen, formaldehyd i trichloretylen, úspěšně odstraní plísně.

Azalka

Je přesně tou květinou v květníku, která potěší každou ženu. Hodí se domů i do kanceláře, překrásně kvete. Navíc zlikviduje unikající formaldehyd z nábytku nebo křesel.

Dracéna

Obdobně jako břečťan pohlcuje alergeny, nedovolí šíření formaldehydu, xylenu nebo trichloretylenu ve vzduchu. Vypadá dobře ve velkých květnících, protože dorůstá úctyhodných výšek. Lépe se cítí na slunečném místě, v koutě nebo přítmí se bude trápit.

Filodendron

Obdobně jako dracéna a břečťan je vítězem nad škodlivinami v ovzduší. Umí však zlikvidovat také formaldehyd nebo toxické chemikálie. Jeho velkou předností je možnost umístění do místnosti nebo kanceláře s omezeným přístupem světla.

Chryzantémy

Pohled na krásně rozkvetlé květiny zvedne náladu, chryzantémy navíc umí odstranit ze vzduchu formaldehyd, xylen, benzen i čpavek, hrají všemi barvami a specificky voní.

Diskuze Vstoupit do diskuze
54 lidí právě čte
Autor článku

Marcela Libušná

Jako bývalá majitelka prosperujícího zahradnictví a bývalého zemědělského podniku, přináším na náš web unikátní kombinaci praxe a teorie. Mé bohaté znalosti transformují zahrady našich čtenářů do oáz plných života a krásy.

Zobrazit další články