Cukr je pro orchidej jako antibiotikum pro člověka: Probere ji k životu a dodá jí plno síly ke kvetení

Nadměrné hnojení orchidejí jim může poškodit kořeny, což vede k chemickému popálení a zvýšené náchylnosti k chorobám. S cukrem se to nestane.

Rostlinám se bude dařit jedna báseň, stačí je nakrmit cukrem i Zdroj fotografie: kalaya / Creative Commons / Attribution-Share Alike 3.0
                   

Pokud se v květinářství zeptáte na rady ohledně hnojení orchidejí, doporučí vám používat vyvážené, ve vodě rozpustné hnojivo pro orchideje zředěné na polovinu doporučené síly každý druhý týden během aktivního růstu a každý měsíc během vegetačního klidu. Tak to alespoň doporučili mě. Ovšem jde to i jinak – bez chemie.

V hlavní roli cukr

Nadšenci často používají organické alternativy, například banánové slupky, které jsou bohaté na draslík. Namočením banánových slupek do vody na několik dní a použitím roztoku místo zálivky lze orchidejím zajistit živiny bez rizika popálení chemikáliemi. A všechno to ještě vylepší cukr, který těmhle nádherným rostlinám dodá i nezbytnou energii, kterou ke svému růstu potřebují, jak píše i web OrchidBoard. Můj osvědčený recept je jednoduchý:

  • 2 banánové slupky
  • 1 lžička cukru
  • 1 litr vody

Slupky s cukrem nechte vylouhovat přes noc ve vodě. Ráno sceďte (já ještě slupku vymačkávám přes cedník) a můžete použít jako hnojivo. Jen roztok předtím nařeďte v poměru 1:5. Vyhnete se tak riziku přehnojení. Podobně funguje i rýžová voda, kterou už Chalupáři-Zahrádkáři také vyzkoušeli.

4 nejdůležitější pravidla pro bohaté kvetení orchidejí. Dodržujte tyto rady a těšte se z nekonečného množství květů

Orchideje potřebují hnojení ve fázi růstu a kvetení, obvykle na jaře a v létě. Nadměrné hnojení však může poškodit jejich kořeny. iZdroj fotografie: Depositphotos
Orchideje potřebují hnojení ve fázi růstu a kvetení, obvykle na jaře a v létě. Nadměrné hnojení však může poškodit jejich kořeny.

Prevence a léčba houbových onemocnění

Dalším velkým problémem, který orchideje v domácích podmínkách často trápí, jsou podle webu AmThaiOrchids rozmanité houbové infekce. Abyste jim předešli, udržujte kolem rostlin dobrou cirkulaci vzduchu a vyvarujte se přemokření listů. Pokud se objeví infekce, je nutné jednat rychle:

  • Odstraňte napadené části sterilizovanými nůžkami.
  • Rostlinu ošetřete přírodními fungicidy (skvělý je třeba skořicový nebo neemový olej).
  • Rostlinu přesaďte do čerstvé směsi pro orchideje, abyste jí zajistili čistý start.

Ani orchidej, která docela přišla o listy i kořeny, není na odpis. Zázrakem ji zachrání obyčejný provázek

Česnekový trik může vaši orchidej trochu podpořit v boji proti škůdcům. Jeho příprava je opravdu velmi jednoduchá. iZdroj fotografie: Freepik
Cukrový trik může vaši orchidej trochu podpořit v boji proti škůdcům. Jeho příprava je opravdu velmi jednoduchá.

Když nekvete, sledujte vlhkost

A co dělat, když vaše pokojovka na i přes tu nejlepší péči nekvete? S tím nám poradil zahradník Lukáš N. ze Znojma. „Já osobně nedám dopustit na domácí vlhkoměr. V okolí orchidejí by měl naměřit 40-70% relativní vlhkost. Pak vám vykvetou docela určitě.“

Jaké jsou vaše oblíbené triky při pěstování orchidejí?

Diskuze Vstoupit do diskuze
148 lidí právě čte
Autor článku

Věra Myslíková

Vyrůstala jsem v JZD, studovala botaniku a po revoluci jsem si otevřela malé rodinné květinářství. Ze zahradničení se stalo mé celoživotní hobby, o své zkušenosti se ráda podělím se čtenáři.

Zobrazit další články