Dodržujte pár jednoduchých triků a užijte si nádherných orchidejí

                   

Pěstování orchidejí je v Čechách velmi oblíbené. To ale neznamená, že je to jednoduché. Přesně naopak. Tyto exotické květiny jsou velmi citlivé a poměrně náročné na pěstování. V květinářství můžete najít její nejrůznější odrůdy a zbarvení. Pokud ale skutečně chcete, aby vám vydržela dlouho, měli byste se držet několika snadných tipů a triků, které vám s tím pomohou.

Pořiďte si průhledný květináč

Všimli jste si, že v obchodě vždy prodávají orchideje v průhledných květináčích? Máte to svůj důvod. Tato květina totiž potřebuje opravdu hodně světla, a to platí nejen o její nadzemní části, ale také o kořenech. To nejlepší, co můžete udělat, je nechat ji po koupi v tom samém květináči. Nechat ji tam můžete klidně i dva roky, poté ji můžete přesadit. Ale opět jen a pouze do průhledné nádoby!

To, že je tato květina světlomilná neznamená, že ji postavíte na přímé slunce. Pokud na ni bude slunce pražit, spálí ji. Umístěte ji proto na slunného pokoje nebo přímo na balkon. Myslete ale na to, že by i tak neměla být dlouho na přímém slunci.

Pravidla pro zalévání

Orchideje jsou dost specifické obecně a jejich zalévání není žádnou výjimkou. Zálivku byste měli během jara a léta měnit jednou za pět až sedm dnů, na podzim a v zimě to stačí jednou za deset dnů. Ideální je ponořit celý květináč do vody na 5 minut a poté nechat přebytečnou vodu okapat. Pokud to neuděláte, kořeny budou zahnívat. To ale není zdaleka všechno. Pamatujte, že:

  • mají raději změkčenou vodu (ne z vodovodu),
  • zalévat byste měli přes listy (ne přímo na kořeny),
  • voda se nikdy nesmí dotknout květů.

Jak je to s hnojením?

Zima je dobou odpočinku. Jde o období, kdy orchideje nekvetou a pouze odpočívají. Pokud vám to tak vyhovuje, hnojit je vůbec nemusíte. Chcete-li, aby kvetly po celý rok, potom budete muset hnojivo použít. V obchodě seženete tuhé i kapalné varianty. V každém dobrém květinářství i zahradnictví vám zajisté poradí. Doba hnojení je během září a října. V případě, že jste rostlinu právě přesadili, minimálně měsíc hnojivo nepoužívejte. Mohli byste rostlinu zahubit. Myslete na to, že je nikdy nesmíte přesadit, když kvetou. To jistě není žádná novinka. A nedělejte to víckrát, než jednou za dva roky. Pro tyto exotické květiny jde o obrovskou změnu, kterou těžce snáší. Připravte si k tomu navíc speciální půdu a modlete se, aby to přežila.

Diskuze Vstoupit do diskuze
88 lidí právě čte
Autor článku

Marcela Libušná

Jako bývalá majitelka prosperujícího zahradnictví a bývalého zemědělského podniku, přináším na náš web unikátní kombinaci praxe a teorie. Mé bohaté znalosti transformují zahrady našich čtenářů do oáz plných života a krásy.

Zobrazit další články