Orchideje budou přetékat z květináče: Recept na nejvýživnější hnojivo, díky kterému budou krásné a plné života

                   

Nechcete hnojit své orchideje chemií? Nemusíte. Raději si doma vyrobte perfektní hnojivo z jinak běžně vyhazovaného odpadu. Skvěle vám poslouží například kávová sedlina, slupky z banánů nebo docela obyčejná voda z brambor. Důležité je jen jedno – správné dávkování, které se postará o to, aby byly orchideje vždy zásobeny živinami v optimálním množství a poměru. A jak si tedy jednotlivá hnojiva připravit?

Orchidejové hnojivo z kávy

Zbytky z kávovaru běžně končí v koši nebo na kompostu, tak proč je tentokrát nevyužít trochu jinak? Příprava hnojiva ze zbytků kávy není nijak složitá. Budete potřebovat jen:

  • 100 g kávové sedliny
  • a 3 litry vody.

A jak na to? Po uvaření kávy stačí sedlinu ihned použít k přípravě hnojiva, nebo ji usušit třeba na jemném sítku (jinak by mohla zplesnivět) pro pozdější použití. Zalitou kávovou sedlinu nechte 4 až 5 hodin odležet. Poté sedlinu přeceďte a vzniklé hnojivo nalijte do větší mísy nebo kbelíku. Sem vložte květináč s orchidejí tak, aby se rostlině nenamočily listy. Asi po 20 minutách orchidej vyjměte, nechte okapat a vraťte ji na obvyklé místo. Takto hnojte jednou měsíčně.

Kávová sedlina je opravdu bohatým zdrojem minerálních látek, především pak draslíku, fosforu a hořčíku. A lze ji také použít přímo – tedy každé 2 až 3 týdny ji zamíchat v malém množství přímo do zeminy. Tak orchideje skvěle pohnojí a jako bonus upravuje i strukturu substrátu a postará se o jeho vzdušnost, mírnou kyselost a dobrou absorpci vody, což běžným pokojovým orchidejím svědčí.

Příprava hnojiva z banánu

I banánová slupka je doslova nabitá prospěšným živinami. Stačí jedna jediná, kterou necháte v litru vody vylouhovat přes noc. Poté roztok přeceďte, přidejte dalších 5 litrů vody a rostlinám připravte vodní lázeň tak, aby voda s výluhem z banánové slupky dosahovala asi do 1/3 výšky květináče. Orchideje nechte namočené několik hodin (klidně i celou noc). Poté je vyjměte, nechte okapat a vraťte na parapet.

iZdroj fotografie: Pixabay

Provádějte každých 14 dní během vegetační sezóny. Slupka z banánu obsahuje hodně draslíku a fosforu. Ale nechybí v ní ani hořčík, vápník a další cenné minerály. Ty napomáhají především k lepšímu nasazení poupat a také k bohatšímu a delšímu kvetení. Květy tedy na stvolu mnohem déle vydrží, a navíc budou jejich barvy o něco sytější a zářivější, což každý milovník orchidejí dozajista ocení.

Voda z brambor jako zdroj živin

I voda zbylá po uvaření brambor je extrémně bohatá na minerální látky. Lze v ní najít mimo jiné i hodně draslíku a také škrob. Vyživí rostliny, obohatí substrát v květináči a přispěje ke zlepšení jeho struktury. Nejvíce se toto hnojivo uplatní během kvetení. Abyste však mohli vodu z brambor použít jako zálivku, nesmíte ji před vařením osolit. Slaná voda se k zálivce nehodí, pro rostliny může být dokonce značně škodlivá. Toto hnojivo lze použít jednou na 3 až 4 týdny.

Dobré rady pro hnojení orchidejí

Na suchou půdu a pro silně oslabené rostliny se použití klasického hnojiva nedoporučuje. V tomto případě je vhodné použít spíše osvědčené listové regenerátory. Z těch domácích jde například o pivo, kterým stačí listy potírat jednou týdně. U čerstvě přesazených orchidejí je pak vhodné první hnojivo aplikovat až s dostatečným odstupem, tedy přibližně po jednom měsíci po výsadbě. Předejdete tak poškození kořenů.

Jaká hnojiva používáte pro své orchideje vy?

Poškozené orchideje bude nutné před zahájením hnojení přesadit. Zjistěte, jak to udělat správně
Diskuze Vstoupit do diskuze
114 lidí právě čte
Autor článku

Marcela Libušná

Jako bývalá majitelka prosperujícího zahradnictví a bývalého zemědělského podniku, přináším na náš web unikátní kombinaci praxe a teorie. Mé bohaté znalosti transformují zahrady našich čtenářů do oáz plných života a krásy.

Zobrazit další články