Nahraďte chemii domácími hnojivy. To je přesně to, co všechny rostliny v květináčích s příchodem jara potřebují

                   

Každá pokojová rostlina potřebuje čas od času pohnojit. Na trhu je k dostání mnoho chemických přípravků k tomu určených. Ty ovšem nejsou šetrné vůči životnímu prostředí. Vyzkoušejte některou z těchto přírodních alternativ, které si můžete snadno a rychle připravit doma. Stačit vám k tomu bude jen pár přísad, jež jistě během okamžiku najdete ve své kuchyni.

Kofein nepomáhá jen lidem

Po dopití kávy určitě nevyhazujte sedlinu z ní. Obsahuje totiž mnoho prvků, které jsou stěžejní pro správný růst a vývoj rostlin. Jedná se např. o fosfor, hořčík, draslík a dusík. Příprava kávového hnojiva vás obere jen o minimální množství času. Sklenici sedliny rozmíchejte v 15 litrech odstáté vody. Roztok aplikujte jakožto zálivku během vegetačního období každých 14 dní.

Kávová sedlina se ovšem nehodí pro všechny druhy rostlin. Důvodem je její pH, jehož hodnota se pohybuje v kyselých hodnotách. Hnojte jí tedy jen acidofilní rostliny, mezi které patří:

  • azalky,
  • kapradiny,
  • hortenzie
  • a rododendrony.
iZdroj fotografie: Depositphotos

Čajový dýchánek s pokojovkami

Některým rostlinám, jako je třeba toulitka, voskovka, jasmínová gardénie nebo kamélie, vyhovuje hnojení zeleným čajem. Ten je bohatý na dusík, draslík, fosfor, hořčík a zinek. Při výrobě a aplikaci postupujte takto:

  1. Polévkovou lžíci čajových lístků zalijte 0,5 litru vody.
  2. Nechte přes noc vylouhovat.
  3. Macerát podejte rostlinám formou zálivky.

Kvasnice plné různých vitamínů

Sušené droždí obsahuje velké množství prospěšných látek, mezi které patří např. železo, sacharidy a vitamíny A, B a C. Na výrobu hnojiva z něj budete potřebovat:

  • 1 balíček kvasnic (7 g),
  • 2 čajové lžičky cukru,
  • 40 litrů vlažné vody.
iZdroj fotografie: Depositphotos
Zdroj fotografie: Depositphotos

Droždí a cukr zalijte 10 litry vody a nechte alespoň jeden den kvasit. Poté přidejte ještě dalších 30 litrů tekutiny. Takto získáte 40 litrů vysoce účinného hnojiva.

Skořápky po vaření nevyhazujte

Vaječné skořápky v sobě skrývají obrovské množství vápníku (dále pak selen a zinek), a tak se hodí pro hnojení mnoha druhů rostlin. Příznivý vliv má pak hlavně na popínavky, oleandr, tchynin jazyk a voskovku. Hnojivo ze skořápek můžete pokojovkám dodat dvěma způsoby:

  1. Nadrťte je a smíchejte se zeminou.
  2. Naložte je na dva týdny do vody, kterou pak rostliny zalijte.

Nezbavujte se ani banánových slupek

Růst a vývoj pokojových rostlin podpoříte také hnojivem z banánu. Jeho slupku, která je bohatá na dusík, draslík a fosfor, nakrájejte na malé kousky (přibližně 1 x 1 cm). Ty pak zalijte 300 mililitry převařené studené vody. Ponechte je v ní alespoň tři dny. Macerát poté nařeďte odstátou vodou v poměru 1 : 5 a jednou za dva týdny jím zalévejte své pokojovky.

Jaká další domácí přírodní hnojiva znáte a připravujete?

Vyzkoušet můžete také stimulátor růstu z mléka. Rostlinky vám porostou jako divé
Diskuze Vstoupit do diskuze
80 lidí právě čte
Autor článku

Věra Myslíková

Vyrůstala jsem v JZD, studovala botaniku a po revoluci jsem si otevřela malé rodinné květinářství. Ze zahradničení se stalo mé celoživotní hobby, o své zkušenosti se ráda podělím se čtenáři.

Zobrazit další články